USG jako element diagnostyki medycznej
Badanie ultrasonograficzne to jedna z nowoczesnych i podstawowych technik diagnostycznych w medycynie. Jej przeprowadzenie pozwala zobaczyć wielkość i pracę danego narządu z wysoką dokładnością. Dzięki temu możliwe jest postawienie właściwej diagnozy, na podstawie której podejmuje się decyzje o profilaktyce, leczeniu lub dostosowaniu się do określonej terapii.
Na czym polega badanie USG?
Ultrasonografia to nieinwazyjny sposób diagnostyki obrazowej, który umożliwia uzyskanie obrazu przekroju danego obiektu z zachowaniem wysokiej dokładności. Obrazowanie narządów uzyskiwane jest za pomocą dźwięków o wysokiej częstotliwości. Fale wysyłane są do wnętrza danej części ciała, a następnie analizowane przez aparat ultrasoniczny. Uzyskany obraz jest przedstawiony w czasie rzeczywistym, co umożliwia ocenę jego struktury i jego ruchu. Jest to bardzo popularna metoda diagnostyki różnego rodzaju chorób. Za jej pomocą lekarz jest w stanie obejrzeć narządy wewnętrzne, stwierdzić, czy są prawidłowo zbudowane i czy nie ma w nich zaburzeń właściwego funkcjonowania. Na podstawie wnikliwej obserwacji może postawić właściwą diagnozę. Badanie USG przeprowadza się w bardzo wielu sytuacjach, m.in. w przypadku ciąży, w badaniu piersi, stawów, jelit, jąder, węzłów chłonnych, tarczycy, ślinianek, a także wykonuje się kompleksowe USG niemowląt.
Jak przebiega diagnozowanie za pomocą USG?
Badanie metodą USG ma swoje przeciwwskazania. Należą do nich otwarte rany części miękkich, uszkodzenia kości, otwarte infekcje oraz oparzenia w miejscu przeprowadzania diagnozy. Świeżo zamknięte złamania należą do przeciwwskazań względnych, ponieważ podczas badania zazwyczaj nie pociągają za sobą konsekwencji terapeutycznych jednak mogą być bolesne. Badanie rozpoczyna się od przyjęcia właściwej pozycji, jaką wskaże lekarz. Zależy ona od rodzaju diagnozowanego miejsca. Pacjent musi odsłonić określoną część ciała. Na skórę w badanym miejscu lekarz nakłada specjalny żel, który ma za zadanie uzyskać pełny kontakt głowicy aparatu oraz wyeliminować powstające pęcherzyki powietrza. Pacjent powinien wykonywać polecenia lekarza, np. oddychać zgodnie z zaleceniami. Poruszanie głowicą aparatu pozwala uzyskać na monitorze obraz całego narządu. Ekspert z Centrum Medycznego ULTRAMEDIC w Bielsku-Białej mówi:
W badaniu USG nie korzysta się z promieniowania rentgenowskiego, dlatego jest ono bezpieczne i można je powtarzać w krótkich odstępach czasu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana