Ugoda sądowa czy pozasądowa – co wybrać?
Zawarcie ugody jest jedną z możliwości polubownego rozwiązania sporu. Ugoda pozasądowa jest umową między stronami, natomiast ugoda zawarta przed sądem zastępuje jego wyrok. Choć ustalone warunki mogą być takie same w obu przypadkach, to skutki tych form są odmienne. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej tym rozwiązaniom, by łatwiej było dokonać korzystniejszego wyboru.
Kiedy można zawrzeć ugodę pozasądową?
Ugoda pozasądowa to określenie ugody cywilnoprawnej, czyli umowy zawartej między stronami danego stosunku prawnego. Są w niej zawarte wzajemne ustępstwa, których celem jest uchylenie niepewności co do roszczeń wynikających z tego stosunku, zapewnienie o ich wykonaniu lub uchyleniu sporu. Ten rodzaj ugody zawiera się przed skierowaniem spawy do sądu lub w trakcie trwającego procesu. Trzeba przy tym zaznaczyć, że zawarcie umowy pozasądowej w takiej sytuacji wymaga cofnięcia powództwa. Sąd dokona zwrotu połowy uiszczonej opłaty sądowej, ale tylko w sytuacji, gdy pozew będzie cofnięty przed rozpoczęciem posiedzenia dotyczącego sprawy.
Charakterystyka ugody sądowej
Ugoda sądowa zawierana jest przed sądem orzekającym w sprawie. Dlatego też zalicza się ją do protokołu rozprawy i zatwierdza podpisami stron. Jej zawarcie powoduje zwrot połowy uiszczonej opłaty od pisma wszczynającego postępowanie w instancji, w której sprawa została zakończona zawarciem tej ugody. Ugoda zawarta przed sądem stanowi tytuł egzekucyjny. Oznacza to, że po nadaniu klauzuli wykonalności pozwala na wszczęcie egzekucji komorniczej wtedy, gdy strona ugody nie wypełnia swojego świadczenia. W praktyce oznacza to możliwość szybkiego egzekwowania należności.
Dochodzenie należności z ugody
W przypadku, gdy dłużnik uchyla się od wykonania określonych postanowień ugody sądowej, wymagane jest wytoczenie nowego powództwa. Wiąże się to z wieloma niedogodnościami. Trzeba przy tym ponieść dodatkowe koszty, a do tego oddala się okres, w którym możemy zwrócić się do komornika o wszczęcie egzekucji. Pod tym względem korzystniejsza jest ugoda sądowa, ponieważ jeśli dłużnik nie wywiąże się z jej postanowień, można szybko rozpocząć egzekwowanie swoich należności.
Prawnik z kancelarii adwokackiej „Miastkowski” w Koninie dodaje: Ugoda pozasądowa będzie stanowiła tytuł egzekucyjny tylko wtedy, gdy wynika to z jej treści. Jednak oświadczenie o poddaniu się egzekucji przez stronę musi być złożone w formie aktu notarialnego. Istnieją sposoby na sporządzenie ugody pozasądowej w taki sposób, by żądania były zabezpieczone np. przez zastaw i hipotekę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana