Terapia SI. Co to takiego?
Świat poznajemy poprzez zmysły. To one dostarczają naszemu układowi nerwowemu różne, płynące z niego bodźce. Układ nerwowy jest zaś odpowiedzialny za ich odpowiednią interpretację. Zdarza się jednak, że cały ten proces u dzieci nie przebiega w sposób właściwy, wówczas należy jak najszybciej reagować. Z pomocą przychodzą specjaliści i terapia SI.
Integracja sensoryczna
Termin terapia zna każdy z nas, co jednak kryje się pod skrótem SI? Otóż pochodzi on od angielskiego zwrotu sensory integration, który oznacza integrację sensoryczną. A czym jest integracja sensoryczna? Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, specjalistka z Naszej Kliniki w Ożarowie Mazowieckim, w której przeprowadza terapię SI:Integracja sensoryczna określa prawidłową organizację bodźców, czyli wrażeń sensorycznych, napływających do mózgu przez receptory. Nasz mózg, odbiera te informacje, pochodzące ze wszystkich zmysłów po czym je rozpoznaje, segreguje, interpretuje a następnie integruje z naszymi wcześniejszymi doświadczeniami. W oparciu o tak przetworzone informacje – w kolejnym kroku – mózg tworzy adekwatną do zaistniałej sytuacji reakcję. Do reakcji adaptacyjnych zaliczamy zarówno odpowiedzi ruchowe, jak i myślowe. Wszystkie te odpowiedzi zaś powinny być właściwe i zgodne z wymogami naszego otoczenia.Co w sytuacji, jeśli nie są one właściwe? Tutaj wkraczają specjaliści i terapia SI, która stanowi skuteczną metodę leczenia zaburzeń integracji sensorycznej. Na czym ona polega?
Terapia SI
Zaburzenia integracji sensorycznej u dziecka mogą wywoływać takie objawy jak:- nadruchliwość,
- problemy z koncentracją,
- obniżony lub podwyższony próg bólu,
- wrażliwość na światło, dźwięki oraz dotyk,
- niechęć do kąpieli, czesania włosów, obcinania paznokci czy włosów,
- problemy z nauką pisania i czytania oraz koncentracją,
- nieśmiałość, apatyczność, wycofanie z kontaktów z rówieśnikami,
- niechęć do jazdy na rowerze i zabaw na świeżym powietrzu,
- strach przed huśtaniem się, kręceniem na karuzeli, unikanie zabaw w piasku,
- problemy z utrzymaniem równowagi,
- agresja wobec siebie lub wobec innych osób,
- opóźniony rozwój mowy,
- osłabione lub wzmożone napięcie mięśniowe,
- lęk grawitacyjny.
Rodzicu bądź czujny!
Objawy zaburzeń integracji sensorycznej u dziecka możemy zauważyć każdego dnia podczas wykonywania rutynowych czynności. Warto więc pozostać czujnym i obserwować nasze dzieci. Warto również uwzględniać uwagi opiekunek w żłobku, przedszkolu oraz nauczycieli w szkole. Osoby te przebywają bowiem z naszymi pociechami na co dzień, są zatem w stanie zaobserwować ich niepokojące zachowania. Objawy może rozpoznać także lekarz pediatra, ortopeda oraz fizjoterapeuta.Jak przebiega terapia SI?
Przebieg terapii SI, częstotliwość spotkań oraz wybór jej elementów zależy od stopnia i rodzaju występujących zaburzeń. Terapia SI jest bardzo lubiana przez dzieci. Odbywa się ona w specjalnie wyposażonych salach i polega na stymulacji dziecka, poprzez czynności oraz zadania, które są sprytnie ukryte w odpowiednio dobranych przez terapeutów zabawach.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana