Tachimetry elektroniczne - wyposażenie profesjonalnego geodety
Profesjonalizm usług świadczonych przez geodetów polega nie tylko na ich fachowej wiedzy oraz latach doświadczenia w branży. Jakość wykonywanych pomiarów zależy w równie dużym stopniu od posiadanego sprzętu. Podstawą pozwalającą wykonać pomiar odległości, jest tachimetr elektroniczny. Dzisiaj każdy szanujący się i chcący przyciągnąć klientów geodeta musi posiadać na stanie tachimetry. Tachimetr to jednocześnie bardzo praktyczne urządzenie, proste w obsłudze - jeden z instrumentów niezbędnych we współczesnej geodezji.
Co to jest tachimetr elektroniczny?
Dzisiaj w pracy geodety tachimetry to głównie tachimetry zrobotyzowane, służące do pomiaru odległości oraz kątów na budowach - jak najdokładniejszych - to absolutna konieczność. Tachimetr wyposażony jest w przyrządy pozwalające wyznaczyć m. in. różnice wysokości.
W ogólnym zastosowaniu są dalmierze różnych rodzajów, dostępne w dobrym sklepie, takim jak sklep geodezyjny, służące do pomiarów pionowych oraz poziomych. W terenie wykorzystuje się m. in. tachimetry bezlustrowe, charakteryzujące się pomiarem bezlustrowym, czyli elektronicznym. Tachimetr nie musi mierzyć jedynie pomiarem bezlustrowym - w obiegu jest też innych sprzęt. Odległość może łatwo zmierzyć również tachimetr lustrowy, czyli tradycyjny. Klasyczny tachimetr pozwala zmierzyć odległości w ten sam sposób, co tachimetry elektroniczne, potrzebuje jedynie punktu odniesienia w postaci pryzmatu umieszczonego na tyczce.
Jak są zbudowane tachimetry elektroniczne?
Niepozorny instrument, jakim jest tachimetr, jest tak naprawdę bardzo skomplikowanym przyrządem. Tachimetry to tak naprawdę stacje pomiarowe, których bazą jest dalmierz oraz teodolit. Niezbędnym elementem jest też luneta, libella rurkowa, czujniki temperatury, pionownik optyczny oraz czujnik ciśnienia. Każdy zestaw, niezależnie, jaki rodzaj jest brany pod uwagę, posiada też kolimator, dzięki któremu światło przetwarzane jest w niezbędną do wykonania pomiarów wiązkę równoległą. Jeśli chodzi o nowoczesne urządzenia, wersje elektroniczne są znacznie lepsze od klasyków pod względem zasięgu pomiaru bezlustrowego.
Jak wykonuje się pomiar odległości?
Pomiar odległości z wykorzystaniem tego urządzenia jest bardzo łatwy. Pracę ułatwia szczególnie elektronika. Przed wykonaniem pomiarów urządzenie musi zostać skalibrowane podobnie jak aparat fotograficzny, dzięki temu można liczyć na prawidłowo wykonany pomiar. Konieczne jest też poziomowanie i centrowanie zanim zostanie wykonany ostateczny pomiar odległości. Poziomowanie obejmuje dwa etapy, poziomowanie za pomocą libelli rurkowej oraz zgrubne. Do ustawienia ostrości należy wykorzystać okular pionu optycznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana