Sztuczna inteligencja w badaniach endoskopowych
Choć sztuczna inteligencja może kojarzyć się z filmami z gatunku science fiction, już dziś odgrywa ona ważną rolę. Szczególnie w medycynie, gdzie pomaga wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie. Wprowadzenie jej do badań endoskopowych, ma wspomagać lekarzy w wykryciu i ocenie zmian polipowych. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę fakt, że rak jelita grubego jest trzecim, najczęściej występującym nowotworem.
Rak jelita grubego jest również drugą najczęstszą przyczyną śmierci z powodu nowotworu. Przyjrzyjmy się więc bliżej, w jaki sposób sztuczna inteligencja może wspomóc lekarzy, a tym samym pacjentów, w szybszym rozpoznaniu oraz wdrożeniu odpowiedniego leczenia.
Jaką rolę w badaniach endoskopowych odgrywa obraz?
W przypadku badań endoskopowych najważniejszą rolę odgrywa obraz. To, co na ekranie widzi lekarz po wprowadzeniu endoskopu, umożliwia diagnozę oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia. Bardzo istotne jest, aby obraz był wysokiej rozdzielczości. Dobra jakość obrazu umożliwia jego przetworzenie i zastosowanie barwienia światłem LED. Dzięki temu nowotwory są widoczne już w bardzo wczesnym stadium. Jest to szczególnie ważne w przypadku raka jelita grubego, który jest wysoce uleczalny, jeśli zostanie wcześnie wykryty.
W jaki sposób sztuczna inteligencja ułatwia wykrywalność nowotworów?
Firma FUJIFILM jako pierwsza na świecie opracowała metodę barwienia światłem LED. Cztery różne barwy światła LED o różnej długości fali umożliwiają wykrycie nowotworów na bardzo wczesnym etapie. Odbijając się od różnych warstw tkanki pozwalają zobaczyć więcej, niż w przypadku zastosowania światła białego. Oczywiście przy świetle białym obraz jest również najwyższej jakości, jednak dopiero zastosowanie LCI (Linked Colour Imaging) lub BLI (Blue Light Imaging) pozwalają zobaczyć więcej. Kolejnym krokiem rozwoju jest stworzenie przez firmę Fujifilm sztucznej inteligencji CAD EYE, która wykorzystując technologię barwienia modyfikowanego światła LED (BLI, LCI), jeszcze bardziej ułatwia wykrywalność nowotworów.
Firma Endoelektronik, wyłączny dystrybutor urządzeń i akcesoriów endoskopowych FUJIFILM w Polsce, posiada w swojej ofercie, zestaw sztucznej inteligencji pod nazwą CAD EYE (EX-1). Dedykowany jest on do rozpoznawania i klasyfikacji zmian w endoskopii przewodu pokarmowego. CAD EYE wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji w medycynie autorstwa Fujifilm – REiLI. Innowacyjny system CAD EYE automatycznie wykrywa najmniejsze zmiany polipowate i dokonuje wstępnej ich klasyfikacji.
Automatyczne wykrywanie zmian i wstępna klasyfikacja
System sztucznej inteligencji CAD EYE, wykrywa automatycznie zmiany polipowate oraz dokonuje wstępnej ich klasyfikacji. Charakteryzując je jako zmiany łagodne lub wymagające interwencji. Jest to szczególnie istotne ze względu na budowę anatomiczną jelita grubego – szacuje się, że nawet około 20% polipów może zostać niezauważona, a tym samym przekształcić się w zmiany nowotworowe.
CAD EYE jest intuicyjnym i czytelnym w obsłudze systemem SI, przyjaznym i użytecznym dla użytkownika. Dzięki CAD EYE badania endoskopowe mogą wejść na nowy poziom, poprawiając diagnostykę, a tym samym zapobiegając rozwojowi groźnych dla zdrowia nowotworów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana