Systemy wykrywania gazu. Gdzie najczęściej są stosowane?
Obieg gazów toksycznych i wybuchowych, chociaż niezbędny w niektórych gałęziach przemysłu, stanowi poważne zagrożenie dla mienia, zdrowia i życia ludzi. Konieczne jest tu zastosowanie nie tylko specjalistycznych, trwałych i odpowiednio zabezpieczonych instalacji gazowych, ale także odpowiednio dobranych systemów detekcji i alarmu. Na czym dokładnie polega działanie systemów wykrywania gazów i gdzie się je wykorzystuje?
Jak działają systemy wykrywania gazu?
Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z obecnością gazów o charakterze toksycznym, palnym i wybuchowym, stosowanie zaawansowanych systemów detekcji szkodliwych substancji staje się niezbędne, aby na czas wykryć ewentualne ich ulatnianie się. W tym celu wykorzystuje się instalacje składające się z detektorów, central sterujących oraz urządzeń wykonawczych. Kluczową funkcję pełnią sensory, czyli czujniki, które reagują na obecność szkodliwych gazów, np. węglowodorowych czy siarkowodoru.
W systemach wykrywania gazu stosuje się czujniki na podczerwień, a także np. katalityczne lub elektrochemiczne.
- Mówi ekspert z firmy Sealab, która zajmuje się systemami detekcji i gaszenia.
- Poszczególne detektory różnią się ilością punktów próbkowania i wykrywanych rodzajów gazów.
Odpowiednio dobrane i rozlokowane urządzenia umożliwiają szybkie wykrycie niebezpiecznego stężenia danej substancji i zasygnalizowanie zaistniałego zagrożenia np. w sposób akustyczny lub optyczny. Ponadto moduły sterujące zintegrowane z detektorami mogą również uruchamiać urządzenia peryferyjne, takie jak zawory, wentylatory czy gaśnice pełniące funkcję środków zaradczych w razie wycieku gazu bądź wybuchu pożaru.
Zastosowanie systemów wykrywania gazu
Jak wspomniano na wstępie, systemy wykrywania gazu opisane w poprzednim akapicie to niezbędny element wyposażenia obiektów, w których występuje ryzyko wycieku i wystąpienia niebezpiecznego stężenia szkodliwych substancji. Dotyczy to w szczególności budynków przemysłowych, np. hal produkcyjnych i magazynów na terenie zakładów specjalizujących się w branży chemicznej i petrochemicznej, a także w gazownictwie, energetyce, metalurgii czy ciepłownictwie. Wysokie stężenia gazów toksycznych i wybuchowych stanowią realne zagrożenie również w przypadku rafinerii, laboratoriów czy kotłowni. Ponadto systemy wykrywania gazu wykorzystuje się także w oczyszczalniach i pompowniach ścieków oraz innych obiektach związanych z instalacjami kanalizacyjnymi. Warto przy tym pamiętać, że systemy detekcji gazu pozwalają wykryć nie tylko wysokie stężenie niebezpiecznych gazów, np. węglowodorowych, ale mogą też sygnalizować niedostatek tlenu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana