Systemy wentylacji. Dostępne rozwiązania
Wentylacja odpowiada za codzienny komfort mieszkańców, więc warto zadbać o jej poprawne zamontowanie przy budowie lub remoncie budynku mieszkalnego. Obecnie oferowane są różne systemy wentylacyjne. Cechują się różnymi parametrami. Który z nich najbardziej opłaca się wybrać? Jaki system wentylacyjny okaże się najbardziej skuteczny? Na te i pozostałe pytania odpowiada nasz ekspert.
Po co wentylacja?
Główną rolą wentylacji jest wymiana zanieczyszczonego powietrza na powietrze niezanieczyszczone. Dobrze działająca wentylacja korzystnie wpływa na ogólne samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach. Szczególnie ważne jest, aby zadbać o niezakłócony przepływ powietrza w pomieszczeniach szczególnie narażonych na działanie wilgoci, takich jak łazienka czy kuchnia. Na rynku występują dziś zróżnicowane systemy wentylacyjne, które zapewniają codzienny komfort i bezpieczeństwo. Poniżej prezentujemy dostępne opcje.Wentylacja grawitacyjna (naturalna)
Działanie wentylacji grawitacyjnej bazuje na naturalnym ruchu powietrza. Świeże powietrze dostaje się do wnętrz poprzez niewielkie otwory w oknach i drzwiach lub przez specjalne otwory nawiewne. Natomiast powietrze zużyte jest odprowadzane otworami wywiewnymi (kratkami), które z kolei są połączone z kanałami wentylacyjnymi.Od czego zależy użyteczność takiego systemu? Jak tłumaczy ekspert z firmy Pefra: „Sprawność wentylacji grawitacyjnej jest w dużej mierze uzależniona od ciśnienia powietrza zewnętrznego, od różnicy temperatur oraz od oporu kanałów wentylacyjnych.”
Wentylacja mechaniczna (wymuszona)
Wymiana powietrza odbywa się w niej w sposób sztuczny i jest bazuje na działaniu urządzenia wentylacyjnego napędzanego silnikiem elektrycznym. Jest znacznie bardziej efektywna od wentylacji naturalnej, a ponadto umożliwia użytkowi przejęcie kontroli nad systemem. Wśród stosowanych w tej instalacji urządzeń wentylacyjnych wymienia się m.in.: wentylatory wywiewne i nawiewne, wentylatory rewersyjne, wentylatory dachowe.Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacyjna)
Taki system wentylacji opiera się na podobnej zasadzie co wentylacja mechaniczna, jednak rozbudowano go o rekuperator. Ten element odpowiada za odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z wnętrza. Z pewnością jest to rozwiązanie najbardziej ekologiczne i ekonomiczne ze wszystkich wyżej wymienionych. Rekuperator to niewielkich rozmiarów urządzenie, które umożliwia odzyskanie znacznej części ciepła usuwanego z pomieszczenia. To odzyskane powietrze zostaje następnie wykorzystane do ogrzania chłodnego powietrza pobieranego z zewnątrz. W efekcie temperatura we wnętrzu jest bardziej stabilna, a koszty ogrzewania budynku maleją.Co brać pod uwagę przy wyborze systemu?
Jak dokonać właściwego wyboru? Należy rozważyć kilka kwestii. Przede wszystkim warto zastanowić się nad oczekiwaną intensywnością wymiany powietrza w ciągu godziny. Drugą sprawą jest skuteczność wentylacji – tutaj bierze się pod uwagę to, by powietrze było jak najbardziej wolne od zanieczyszczeń. Pozostałymi czynnikami są: awaryjność oraz koszty budowy i eksploatacji systemu. We właściwym doborze systemu wentylacji pomoże Ci fachowiec.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana