Systemy paletyzacji. Przegląd rozwiązań
Paletyzacja to proces, którego celem jest umożliwienie transportu dużej ilości towarów z pomocą wózka widłowego. Dzięki niej praca w magazynie, hali lub na placu budowlanym przebiega bardzo szybko i sprawnie. Nie każdy jednak wie, że paletyzację można przeprowadzać na różne sposoby. Dobiera się je do specyfiki ładunku i używanej maszyny. Podpowiadamy, jakie są najbardziej popularne, a jednocześnie praktyczne systemy paletyzacji.
W jaki sposób można spaletyzować towary?
Paletyzacja polega na ułożeniu dużych lub licznych towarów na palecie. Można do tego użyć opakowań jednostkowych, ale również zbiorczych. Systemy paletyzacji należą do końcowych etapów linii produkcyjnych w przemyśle.
Proces paletyzacji można podzielić na ręczny oraz automatyczny. Okazuje się jednak, że paletyzowanie ręczne jest jednym z najbardziej żmudnych i czasochłonnych zadań. Z tego powodu obecnie coraz częściej wykorzystuje się nowoczesne, zrobotyzowane systemy.
System automatycznej paletyzacji składa się z robota, chwytaków oraz przenośników, których zadaniem jest odbieranie, paletyzowanie i odkładanie towaru na miejsce przeznaczenia. Niektóre systemy są bardziej zaawansowane, więc dodaje się do nich na przykład owijarki lub stemple.
Eksperci z firmy MADEJ PAK wyjaśniają:
Automatyczna paletyzacja jest nie tylko wydajna i praktyczna, ale również wszechstronna. Dzięki nowoczesnym systemom można spaletyzować różne rodzaje towarów, na przykład worki, kartony, ale również butelki lub pojemniki z tworzyw sztucznych.
Jakie są zalety i zastosowania nowoczesnych systemów paletyzacji?
Innowacyjne systemy paletyzacji wykorzystuje się na liniach produkcyjnych w mniejszych i większych parkach oraz zakładach przemysłowych. Są przede wszystkim oszczędnością czasu, ale również pieniędzy.
Paletyzacja ręczna jest niezwykle długotrwałym i żmudnym zadaniem, a specjalne roboty sprawiają, że pracownicy mogą zająć się innymi czynnościami. Dodatkowo przedsiębiorca może bardziej precyzyjnie zorganizować terminy dostaw towarów, co pozwoli na gwarantowane wywiązanie się z umów oraz większe zarobki. Automatyczna paletyzacja to także eliminacja przestojów i usystematyzowanie działań. Co ciekawe, niektóre systemy można połączyć z innymi układami, dzięki czemu produkcja jest jeszcze bardziej wydajna.
Kolejną zaletą systemów paletyzacji jest zwiększenie bezpieczeństwa pracy. Roboty znacznie ograniczają ryzyko wypadków oraz przeciążenie pracowników. Paletyzacja ręczna wymaga dużej siły fizycznej, zaangażowania kręgosłupa i noszenia ciężkich towarów, co w krótkim czasie może doprowadzić nie tylko do dolegliwości bólowych, ale przede wszystkim problemów ze zdrowiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana