Sterowanie radiowe w zakładach przemysłowych
Systemy sterowania radiowego są bardzo użyteczne i ułatwiają pracę w przemyśle. Stosuje się je nie tylko do lokalizowania oddalonych od siebie urządzeń, lecz także do obsługi tych, które znajdują się w obrębie zakładu. Sterowanie radiowe może znacznie usprawnić pracę różnych maszyn, np. suwnic, żurawi, wciągarek, dźwigów czy przenośników taśmowych i podajników. Dowiedz się, jak działają.
Jak działa sterowanie radiowe w przemyśle?
Obsługa różnych maszyn, które są niezbędne w zakładach przemysłowych, musi być sprawna i jak najszybsza. Efektywność przekłada się bowiem na aspekt ekonomiczny. Jednym z udogodnień, które można zastosować, aby wydajność się zwiększyła, jest sterowanie radiowe.
Nadajniki i odbiorniki, które składają się na system, pozwalają operatorom na przebywanie w dowolnym miejscu i sterowanie maszyną przy pomocy niewielkiego urządzenia. Zarówno bezpieczeństwo pracowników, którzy nie muszą sami udawać się w trudno dostępne miejsca, jak i maszyn jest dzięki sterowaniu radiowemu znacznie większe. Warto podkreślić, że sterowanie zdalne w zakładach przemysłowych jest jedną z form ich modernizacji, która przyczynia się do usprawnienia pracy i zwiększenia wydajności.
Jakimi maszynami można sterować?
Jak mówi ekspert z firmy ELWIKO, dzięki systemom zdalnego sterowania można za pomocą jednego przycisku uruchomić konkretny przekaźnik i poruszać maszyną w pożądany sposób. A jakimi urządzeniami można tak sterować? Jest ich naprawdę wiele. Wciągarki, suwnice, żurawie, pojazdy ratownicze i komunalne, maszyny drogowe, betoniarki, przenośniki taśmowe, podajniki, a także podnośniki platform oraz wciągarki leśne mogą być obsługiwane przy pomocy sterowania radiowego.
Zasięg takich niewielkich urządzeń to nawet kilkaset metrów. Są one także odporne na ekstremalne warunki atmosferyczne i mogą pracować w temperaturze od -20 do 55 stopni Celsjusza. Z tego względu systemy zdalnego sterowania są znakomitym rozwiązaniem wtedy, gdy prace odbywają się zimą lub podczas upałów albo po prostu są prowadzone w trudno dostępnych miejscach.
Sterowanie radiowe w przemyśle może znacznie ułatwić i usprawnić prace. Dobór odpowiednich nadajników i odbiorników do konkretnych maszyn sprawia, że działają one efektywniej i docierają nawet w takie miejsca, do których dostęp jest utrudniony.
Ma to niebagatelne znaczenie dla pracowników, ponieważ mogą oni znajdować się w bezpiecznej odległości od maszyny, którą sterują, a jednocześnie z niezwykłą precyzją kontrolować jej ruchy. Osoby obsługujące nadajniki i odbiorniki przechodzą gruntowne szkolenia, aby wiedziały, w jaki sposób obsługiwać takie urządzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana