Sposoby transportu odpadów płynnych
Odpady płynne mogą stanowić duże zagrożenie dla środowiska naturalnego. Przedostając się bezpośrednio do gleby, mogą doprowadzić do skażenia wód gruntowych, stanowią również źródło niebezpieczeństwa mikrobiologicznego. Wszystkie nieczystości tego rodzaju muszą więc być gromadzone w szczelnych zbiornikach, co jakiś czas odbierane i transportowane do oczyszczalni ścieków.
Zagospodarowanie nieczystości płynnych
W każdym domu, gospodarstwie rolnym czy firmie powstaje spora ilość nieczystości płynnych. Na wszystkich terenach, gdzie nie funkcjonuje sieć kanalizacyjna, odpady muszą być gromadzone w odpowiednio szczelnych szambach i systematycznie odbierane. W zależności od tego, jak duży jest budynek oraz ile osób go użytkuje, ilość powstających ścieków może być bardzo różna. Zwykle przyjmuje się, że zużycie wody trafiającej do kanalizacji to od około 100 do 150 litrów na jednego mieszkańca – wyjaśnia przedstawiciel firmy S.T.S. EKON, która zajmuje się transportem odpadów płynnych.
W przedsiębiorstwach w większości przypadków ilość zanieczyszczeń komunalnych tego rodzaju jest w przeliczeniu na osobę nieco mniejsza, jednak w dużym stopniu zależy to od rodzaju prowadzonej działalności. Choć ścieki przemysłowe są objęte zupełnie innym systemem zagospodarowania, to zdarza się, że ilość ścieków komunalnych, czyli pochodzących ze spłukiwania toalet, umywalek, pryszniców, pralni czy kuchni przekracza tą, która jest produkowana w budynkach mieszkalnych.
Z taką sytuacją można się spotkać tam, gdzie wykonywane są prace szczególnie brudzące i zatrudnieni korzystają z pryszniców lub w obiektach użyteczności publicznej, które są masowo odwiedzane np. przychodnie, sklepy czy placówki usługowe.
Zasady odbioru ścieków
Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciele wszystkich budynków, które są podłączone do szamba, muszą mieć zawartą umowę z firmą, posiadającą upoważnienie z urzędu gminy. Taka konieczność występuje zarówno przy szambach szczelnych, jak i ekologicznych. Poza tym posiadacz nieruchomości musi być w stanie przedstawić poświadczenia wykonania usługi transportu odpadów płynnych. W przeciwnym razie może on zostać ukarany mandatem. Podobnie będzie w przypadku, gdy okaże się, że umowa z wyspecjalizowaną firmą nie została zawarta.
Odbiór nieczystości płynnych może być prowadzony wyłącznie przy wykorzystaniu specjalistycznych wozów asenizacyjnych. Są to zwykle urządzenia montowane na podwoziach samochodów ciężarowych, wyposażone w bardzo pojemny zbiornik oraz infrastrukturę pozwalającą na opróżnianie szamb. Czynność ta jest wykonywana za pomocą odpowiednich przyłączy dokręcanych do zbiorników, a niekiedy rur wprowadzanych przez studzienkę rewizyjną. Zainstalowana pompa wytwarza duże podciśnienie, dzięki któremu ścieki są wysysane. Następnie odpady płynne przewozi się do wyznaczonej zlewni, skąd trafiają do oczyszczalni ścieków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana