Sposoby składowania materiałów sypkich
Materiały sypkie charakteryzują się tym, że trzymanie ich luzem może zajmować wiele miejsca. Brak odpowiedniego zabezpieczenia może zasypywać drogi przejazdowe lub inne stanowiska w magazynie. Dlatego też zazwyczaj stosuje się specjalne pojemniki, które umożliwiają ich bezproblemowy transport i składowanie. Popularnym rozwiązaniem są worki typu big-bag, które sprawdzają się przy składowaniu różnego rodzaju materiałów.
Składowanie materiałów sypkich a przepisy BHP
Według zasad ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przy składowaniu materiałów sypkich luzem należy zapewnić powierzchnię składową, która przy zachowaniu kąta zsypu naturalnego pozwoli na zachowanie przejść lub przejazdów wokół hałdy lub zwału. W zależności od potrzeby wynikłej z ochrony sąsiednich stref pracy, miejsce przeładunku powinno być szczelnie obudowane oraz połączone z urządzeniami odciągającymi pył. Składowanie materiałów sypkich wymaga także ustalenia formy, w jakiej będą one składowane. Pojemniki takie jak tradycyjne kartony, ze względu na swoją nieszczelność, nie będą się sprawdzały. Plastikowe lub metalowe kontenery mogą być za ciężkie i niewygodne w transporcie.
Wygoda użytkowania worków typu big-bag
Worki wykonane z polipropylenu są często stosowane, gdy potrzebne jest uproszczone pakowanie dużych ilości materiałów sypkich. Puste worki nie zajmują dużo miejsca, dzięki czemu są łatwe w przechowywaniu. Z kolei napełnione worki o sześciennej konstrukcji pozwalają dokładnie zagospodarować miejsce w magazynie. Uchwyty umożliwiają łatwy transport pełnych worków. Części wsypowe i zsypowe mogą mieć różne konstrukcje. Uwiązanie ich zapobiegnie rozsypaniu materiału. Z kolei komin zsypowy pomoże szybko opróżnić worek poprzez podniesienie go i odwiązanie. W przypadku większej ilości worków big-bag można je ustawiać na regałach. Uniknie się w ten sposób rozsypania się w przypadku kładzenia jednego worka na drugi.
Dostosowanie sposobu składowania do materiału
Bardzo ważne jest także uwzględnienie właściwości fizycznych danego materiału oraz odpowiednie dla niego warunki pakowania i składowania. Właściwa temperatura, poziom nasłonecznienia i oświetlenie nie mogą negatywnie wpływać na towar. Dla żwiru lub piachu jest to obojętne, natomiast zborze, cukier czy warzywa będą potrzebowały środowiska, w którym nie spleśnieją. Dlatego worki typu big-bag są produkowane w dwóch wariantach.
Pracownik firmy Selen w Sieradzu mówi: Worki powlekane zazwyczaj są mocniejsze i mogą dodatkowo posiadać filtr UV. Natomiast worki niepowlekane są oddychające, dzięki czemu dopuszczają do towaru niezbędne powietrze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana