Sposoby pozyskiwania mięsa wołowego
Wołowina należy do najszlachetniejszych gatunków mięsa. Za jego specyficzny i ulubiony przez koneserów smak, odpowiedzialne są tak zwane prekursory, czyli substancje, które wchodzą w reakcję z innymi składnikami potrawy, i po termicznej obróbce dają wyszukany efekt smakowy. Wszelkie dodatki w postaci przypraw tylko podkreślają walory dań mięsnych. Wołowina jest tym rodzajem mięsa, które posiada najwięcej prekursorów.
Skąd na naszych stołach bierze się mięso wołowe?
Mięso wołowe pochodzi ze skupów, które działają w wyspecjalizowanych firmach, gdzie prowadzi się transakcje kupna z hodowcami z całego kraju. Kupowanie zwierząt rzeźnych może się odbywać wszędzie a osobniki przeznaczone na ubój przewożone są w specjalnie przystosowanych pojazdach do siedziby firmy.
Firmy skupujące zajmują się również sprzedażą pozyskanego w ten sposób mięsa, już w postaci tuszy, półtuszy, mniejszych porcji i podrobów. Wszystkie produkty wytworzone w dobrych przedsiębiorstwach tego typu poddane są dokładnej kontroli, przede wszystkim badaniom weterynaryjnym. Sposób pozyskiwania i sezonowania mięsa, ma konkretny wpływ na jego jakość i walory smakowe.
– Prowadzenie skupu cieląt hodowlanych oraz zwierząt rzeźnych, wiąże się często z pomocą udzielaną hodowcom, polegającą na wyrejestrowaniu poszczególnych sztuk i zapewnieniu im właściwej opieki weterynaryjnej – wyjaśnia przedstawiciel firmy ANTO-LEO.
Po pozyskaniu zwierząt rzeźnych, firmy zajmujące się skupem i obróbką mięsa, sprzedają je hurtowniom i pośrednikom, gdzie zostaje porcjowane i pakowane. Następnie w takiej postaci mięso trafia do sklepów.
Czy wołowina jest zdrowa?
Warto wiedzieć, że mięso wołowe należy do najzdrowszych. Jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnego białka. Mięso wołowe zawiera dużo witamin z grupy B, fosfor, cynk i żelazo. Z tego powodu wołowina zalecana jest chorym na anemię, a także kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Również młodzież, u której nie skończył się proces wzrostu organizmu, powinna często spożywać ten rodzaj mięsa. Wołowina nie posiada w sobie zbyt wiele tłuszczu. Niektóre jej gatunki są go prawie pozbawione. Dlatego polecana jest do spożycia osobom, które pilnują u siebie prawidłowego poziomu cholesterolu.
Jak rozpoznać dobrą wołowinę?
Dobre mięso wołowe posiada charakterystyczny wygląd i zapach. Kolor mięsa powinien być intensywnie krwisto czerwony. Pod wpływem tlenu może trochę przyciemniony, jednak nie ma to większego wpływu na walory smakowe. Zapach powinien być wolny od wszelkich kwaśnych nut, które mogą świadczyć o nieświeżości. Należy wybierać mięso wilgotne, błyszczące i sprężyste. Takie mięso, uciśnięte w jednym miejscu, po chwili wraca do poprzedniego kształtu.
Świeże, dobrej jakości mięso, to podstawa sukcesów w kuchni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana