Specyfika uprawy jęczmienia jarego browarnego
Jęczmień jary ma dość wysokie wymagania glebowe. Potrzebuje gleb o odpowiednim odczynie pH, spulchnionych, a tym samym przewiewnych i dobrze chłonących wodę. Ze względu na krótki okres wegetacji i słaby system korzeniowy powinien być uprawiany na glebach kompleksu pszennego bardzo dobrych i dobrych. Nie lubi stanowisk bogatych w azot, a najlepsze do przedplonów są buraki, ziemniaki lub kukurydza albo pszenica. Jęczmień jary browarny wymaga wcześniejszego wysiewu niż jęczmień pastewny.
Przygotowanie gleby pod wysiew jęczmienia jarego
Jęczmień ma dość wysokie wymagania odnośnie gleby. Odczyn powinien mieścić się w zakresie pH od 5,8 do 7,0. W przypadku innych zakresów jego wydajność zdecydowanie spada. Ważne są również rośliny, które rosły przed jęczmieniem. Nie powinny być to inne zboża, ponieważ istnieje ryzyko przeniesienia związków chorobotwórczych, na przykład grzybów. Najlepszymi przedplonami są rośliny pastewne, jednak w przypadku buraków należy zwrócić uwagę na obecność azotu w glebie.
Jęczmień jary jest również wrażliwy na zbyt niskie dawki fosforu i magnezu. Należy pamiętać o odpowiednim nawożeniu, gdyż niedobór składników mineralnych może spowodować zmniejszenie plonów.
Terminy wysiewu jęczmienia i przygotowanie gleby
Jęczmień lubi gleby pulchne i przewiewne, do tego bogate w wodę. Ziemię pod uprawę jęczmienia jarego należy zatem przygotować bardzo starannie. Jeżeli to konieczne należy uregulować odczyn pH gleby i nie dopuścić do jej nadmiernego przesuszenia.
Jęczmień należy wysiewać dość wcześnie. Jest odporny na przymrozki i bardziej niż zimno zaszkodzi mu późny wysiew. Najlepiej wykonać wysiew już w pierwszej lub drugiej dekadzie kwietnia, pamiętając o przedsiewnym nawożeniu. Dzięki szybkiemu wysiewowi jęczmień ma więcej czasu na odpowiednie ukorzenienie się, a dłuższy okres wegetacji sprzyja lepszym plonom.
Błędy w uprawie jęczmienia
Podstawowymi błędami podczas uprawy jęczmienia są: nieodpowiednie przygotowanie ziemi pod wysiew, czyli nieodpowiedni odczyn gleby, brak spulchnienia i zbytnie wysuszenie, czy uprawa kolejnego plonu od razu po pierwszym – mówi ekspert z firmy Limagrain – Uprawa jęczmienia bezpośrednio po sobie zmniejsza plony o 15-20%. Również rośliny motylkowe nie są odpowiednim przedplonem dla uprawy jęczmienia jarego.
Również nieodpowiednie nawożenie ma wpływ na plony jęczmienia. Warto zwrócić uwagę na podstawowe pierwiastki konieczne do wzrostu tej rośliny, takie jak azot, fosfor czy magnez i w razie potrzeb zastosować odpowiednie nawożenie. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się dobrymi zbiorami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana