Specyfika prowadzenia księgowości w spółce cywilnej
Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma nowymi obowiązkami. Jednym z nich jest wybór sposobu prowadzenia księgowości w firmie. Wielu przedsiębiorców zatrudnia zewnętrzne firmy, jednak dobrze jest mieć choć niewielką wiedzę na temat księgowości, między innymi w spółce cywilnej. Jeśli nie chcesz zostać oszukany, zapoznaj się ze specyfikacją jej prowadzenia w swojej firmie.
Księgowość w spółce cywilnej
Większość nowo powstałych spółek cywilnych decyduje się na prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Dzieje się tak, ponieważ na tym etapie nie jest wymagane prowadzenie pełnej księgowości firmy. Poza tym takie rozwiązanie jest dla przedsiębiorstwa zwyczajnie tańsze. Księgę przychodów i rozchodów prowadzi się jedną dla wszystkich wspólników. Zawiera ona wyłącznie dane dotyczące wspólnie prowadzonej działalności. Jeśli któryś ze wspólników prowadzi poza tym dodatkową działalność, nie zostanie ona uwzględniona w dokumencie. Spółka ma obowiązek założyć księgę rachunkową dopiero po przekroczeniu ustalonego limitu przychodów netto. Pełną księgowość należy prowadzić także w przypadku, gdy jeden ze wspólników ma status osoby prawnej.
– Księgi przychodów i rozchodów nie dają pełnego obrazu działalności finansowej spółki. Zawierają one jedynie dane, takie jak wysokość poniesionych kosztów, uzyskanych przychodów oraz wysokości podatku — informuje przedstawiciel biura rachunkowego Compo System.
Różnice pomiędzy pełną i uproszczoną księgowością
Jak już wspomniano, w pewnych sytuacjach spółka cywilna może skorzystać z usług prowadzenia uproszczonej księgowości. Polega ona na sporządzaniu księgi przychodów i rozchodów. Można w niej księgować:
- przychody ze sprzedaży towarów i usług,
- przychody z operacji finansowych,
- zakup towarów i związane z nim koszty uboczne,
- wydatki spółki.
Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów dotyczy także osób fizycznych osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, które rozliczają się na podstawie zasad ogólnych lub poprzez podatek liniowy, spółek jawnych oraz partnerskich.
Pełna księgowość w spółce jawnej prowadzona jest, gdy przynajmniej jeden ze wspólników jest osobą prawną lub przychody netto za ubiegły rok przekroczyły wyznaczony limit. Obecnie wynosi on 2 miliony euro. Ta forma rozliczenia jest dużo bardziej skomplikowana, a co za tym idzie — droższa. Prowadzenie ksiąg rachunkowych pozwala jednak na uzyskanie informacji o finansach spółki z dowolnego okresu. Z tego powodu prowadzenie pełnej księgowości jest dużo bardziej korzystne dla przedsiębiorstwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana