Specyfika konstrukcji dachów płaskich
Wielu osób planujących budowę domu nie wyobraża sobie płaskiego dachu. Może być to spowodowane wieloma czynnikami, aczkolwiek najczęstszym są względy estetyczne. Co zaskakujące – w wielu krajach tego typu dach cieszy się ogromną popularnością i można go spotkać na większości nowoczesnych domów. Kolejne zaskoczenie to fakt, że dachy płaskie… wcale takie nie są. Jaka jest ich konstrukcja? Wyjaśniamy.
Jak jest zbudowany dach płaski?
Już na samym początku należy wyjaśnić, że dach płaski wcale nie jest płaski. Owszem, spadek połaci jest niemalże niezauważalny, aczkolwiek nie może być mniejszy niż 3 stopnie. Większość nieruchomości ma jednak zastosowane spadki 11-stopniowe. Im większa pochyłość, tym skuteczniej i szybciej odbywa się odprowadzanie wody deszczowej. Większe nachylenie niweluje również problem zalegającego śniegu, który w przypadku dużych opadów może stanowić poważne zagrożenie dla konstrukcji.
Warto również zaznaczyć, że dach płaski nie tylko funkcję pokrycia, ale też stropu. Stąd też jest nazywany stropodachem – wyjaśnia ekspert z firmy Usługi dekarskie Wielobranżowy Zakład Usługowy Mariusz Dobosz.
Tego typu konstrukcje dość często można spotkać w nowoczesnych domach. W Polsce nie cieszą się one ogromną popularnością, aczkolwiek mają wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość pełnego zagospodarowania wnętrz. Ich powierzchnia użytkowa nie jest zmniejszana poprzez skosy.
Jak są skonstruowane płaskie dachy?
Płaskie dachy mogą być wentylowane lub niewentylowane. Ten pierwszy rodzaj jest niezwykle popularny i to jego parametry techniczne omówimy. Tu elementem nośnym jest strop – oznacza to, że konstrukcja pokrycia opiera się właśnie na nim. Najczęściej do jej produkcji wykorzystuje się elementy drewniane, dużo rzadziej metalowe. Wykonanie dachu płaskiego wymaga użycia szczelnych materiałów, które skutecznie zabezpieczą nieruchomość przed przedostawaniem się wody. Muszą być one starannie ułożone, tak by przez ich powierzchnię nie przedostawała się woda.
Co ważne – pomiędzy pokryciem a ociepleniem na stropie dekarze pozostawiają pustkę. Najczęściej gromadzi się w niej wilgoć, aczkolwiek jest ona skutecznie odprowadzana przez otwory wentylacyjne. Te z kolei powinny być skutecznie zabezpieczone przed ptakami. Warto również wiedzieć, że dach płaski, tak samo jak spadzisty, musi zostać odpowiednio ocieplony. W tym celu doskonale sprawdza się paroizolacja oraz wełna mineralna. Dodatkowo powinien on być wyposażony w przepusty pozwalające skutecznie odprowadzać wody opadowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana