Słaby dźwięk w słuchawkach? Wypróbuj wzmacniacz słuchawkowy!
Wzmacniacze słuchawkowe mają wiele zastosowań – mogą one zarówno służyć do poprawy dźwięku ze smartfona czy odtwarzacza mp3, jak również służyć w profesjonalnym studio do osiągnięcia doskonałego odsłuchu. Jakie są więc rodzaje wzmacniaczy słuchawkowych i który z nich będzie dla nas najlepszy? Odpowiemy na te pytania w poniższym artykule!
Czym są wzmacniacze słuchawkowe?
Słuchawki dostępne dziś w sklepach muzycznych i elektronicznych przekazują przetwornikami dźwięk, który wysyła im odtwarzacz. Pozwalają one cieszyć się dźwiękiem w jego podstawowym zakresie, który dla bardziej wymagających osób może być za słaby lub nie przekazywać poprawnie brzmienia. Dla takich osób dobrym rozwiązaniem będzie zakup dodatkowego wzmacniacza słuchawkowego, który wzmocni sygnał audio na wyjściu odtwarzacza. W ten sposób słuchawki otrzymają moc, która jest potrzebna do wykorzystania w pełni ich możliwości. Wzmacniacze słuchawkowe dodatkowo kształtują i znacznie poprawiają brzmienie, dzięki czemu możemy słyszeć dźwięk nie tylko głośniej, ale też w pełniejszym zakresie. Co ciekawe, już nawet najtańsze modele tak bardzo poprawiają dźwięk i brzmienie, że nawet amator zauważy kolosalną różnicę. Trzeba jednak pamiętać, że wzmacniacze słuchawkowe zadziałają na słuchawki o wysokim oporze (wyrażonym w Ohmach, Ω), ponieważ tylko takie mają odpowiedni „zapas” mocy do wykorzystania. Wzmacniacz może nie pomóc słuchawkom, które mają mniej niż 16 Ω – z drugiej strony tak niską liczbę mają najtańsze i najprostsze słuchawki, których nie kupuje się z myślą o jakości brzmienia.
Na rynku jest dostępnych wiele modeli wzmacniaczy słuchawkowych, a spory ich wybór znajdziemy w dobrych sklepach muzycznych, takich jak na przykład Lighting Center. Różnią się one nie tylko ceną, ale także charakterystyką brzmienia, parametrami technicznymi, wielkością (dostępne są również wzmacniacze mobilne) i przede wszystkim – zastosowaniem.
Przenośne wzmacniacze słuchawkowe
Przenośne wzmacniacze słuchawkowe będą oczywiście pewnym kompromisem pod względem mocy, jakości i brzmienia ze wzmacniaczami stacjonarnymi. Jednak jeśli słuchamy dużo muzyki poza domem (na przykład ze smartfona lub laptopa) i chcielibyśmy poprawić jej brzmienie oraz jakość, to takie wzmacniacze mobilne będą dla nas świetnym rozwiązaniem. Są one napędzane prądem z urządzenia lub z własnego akumulatora. Zdarzają się także modele na zwykłe baterie. Wiele modeli obsługuje przyciski umieszczone na słuchawkach.
Jednak ich podstawową zaletą jest możliwość wzięcia ze sobą i trzymania w kieszeni. Dzięki nim będziemy mogli cieszyć się dobrym dźwiękiem zawsze i wszędzie.
Stacjonarne wzmacniacze słuchawkowe
Na rynku dostępne są także wzmacniacze słuchawkowe przeznaczone do użytku domowego. Choć nadal mają one małe gabaryty (porównywalne do dużych smartfonów), to są już zbyt duże i zbyt ciężkie, by używać ich w kieszeni czy plecaku. Ponadto wymagają zewnętrznego zasilania. Mogą napędzać słuchawki o bardzo dużej rezystancji, nawet do 600 Ohmów.
Jeżeli chcemy wykorzystywać wzmacniacze słuchawkowe w pracy związanej z muzyką lub na występach, to powinniśmy rozejrzeć się za wzmacniaczami w formie racku lub wzmacniaczami wielokanałowymi. Mogą one rozdzielać dźwięk na kilka par słuchawek, co jest niezbędne np. w pracy DJ-ów lub w studiach radiowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana