Skaning laserowy – alternatywa dla tradycyjnych pomiarów obiektów
Pomiar budynków, infrastruktury drogowej oraz innego rodzaju konstrukcji nie musi być skomplikowany i czasochłonny. Dzięki skaningowi laserowemu ta procedura stała się znacznie łatwiejsza!
Uzyskanie informacji dotyczących dokładnych wymiarów budynków lub innych konstrukcji przez długi czas było bardzo wymagającą pracą. W tym celu stosowano standardowe urządzenia geodezyjne. Teraz jednak w użyciu znajduje się nowocześniejszy sprzęt, za pomocą którego można wykonać skanowanie laserowe 3D - https://geoprofil.co/skaning-laserowy/ Co to jest?
Czym jest skaning laserowy?
Skanowanie laserowe, inaczej także skaning laserowy to metoda pomiarowa stosowana w branży architektonicznej i budowlanej, która polega na zastosowaniu odpowiednich urządzeń laserowych. Lasery stosowane są jako urządzenia pomiarowe już od wielu lat. Bardzo często kojarzone są one z domowymi miernikami laserowymi, lecz profesjonalne urządzenia tego typu pozwalają również na prowadzenie bardziej zaawansowanych pomiarów całych budynków oraz przestrzeni o dużej powierzchni. Urządzenia do profesjonalnego skaningu laserowego umieszczane są na samochodach albo na samolotach. Podczas skaningu laserowego wykonuje się w tak zwaną chmurę punktów, która zawiera informacje o położeniu konkretnych punktów w osiach X, Y oraz Z. Na bazie takich punktów można następnie przygotować plan przestrzenny w 2D oraz 3D.
Zalety skanowania laserowego:
- wyjątkowa dokładność
- szybkość prowadzenia pomiarów
- możliwość pomiarów nawet dużych, skomplikowanych obiektów
- pomiary mogą być prowadzone także z odległości kilku kilometrów
- przygotowanie planu 2D oraz 3D
Kiedy stosuje się skanowanie laserowe 3D?
Aktualnie skaning laserowy posiada bardzo szerokie zastosowanie. Jest on obecnie wybierany coraz częściej w celu prowadzenia dokładnych pomiarów. Poprzez skanowanie laserowe można prowadzić pomiary wielu obiektów, w tym między innymi budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej, obiektów przemysłowych, zabytków, infrastruktury miejskiej. Możliwości zastosowania tej metody są zatem bardzo szerokie!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana