Skąd wywodzi się sushi?
Sushi to jedna z najbardziej znanych potraw na świecie. Chociaż nie każdy jest jej fanem lub miał okazję jej spróbować, większość z nas potrafi opisać, z czego się składa. Ta tradycyjna azjatycka potrawa już dawno opuściła swój rodzimy kontynent i dotarła do różnych zakątków świata. Ma rzeszę zwolenników, jednak mało kto wie, skąd dokładnie pochodzi oraz jaka jest jej historia. Właśnie to przybliżymy w tym artykule.
Skąd pochodzi sushi?
Gdyby zrobić krótką sondę i zapytać „Skąd pochodzi sushi”, duża część osób odpowiedziałaby, że z Japonii. Byłaby to błędna odpowiedź. Być może wiele osób to zdziwi, ale sushi tak naprawdę wywodzi się z Chin. Często mówi się też, że jest to tradycyjna potrawa, ale mało kto wie, jak daleko ta tradycja sięga. Otóż pierwsze sushi, które oczywiście nie wyglądało tak jak to, którego możemy skosztować w nowoczesnych suszarniach, powstało na polach ryżowych w Mekong w Azji Południowo-Wschodniej. Warto mieć jednak na uwadze, że miejsce i data powstania tej potrawy, jest podawane różnie. Inne źródła podają, że sushi zostało przygotowane po raz pierwszy w Yayoi ok. 300 r. p.n.e. i to właśnie stamtąd miało przywędrować do Japonii.
Historia powstania sushi w pigułce
Jak wiele wynalazków czy też potraw na świecie, sushi powstało nieco przypadkowo. Problemem w tamtych czasach było szybkie psucie się ryb, co powodowało duże straty. Dlatego ludzie zaczęli szukać różnych sposobów na ich zakonserwowanie. Jednym z nich było wrzucanie słodkowodnych ryb do beczek z ugotowanym ryżem. Odkryto, że ryż kwaśnieje, ale ryby jeszcze przez jakiś czas zostają zdatne do spożycia. Pomysł ten, jak już wspominaliśmy, zaadaptowali także Japończycy, a dokładniej buddyści, którzy nie spożywali mięsa. Z czasem ludzie zaczęli jeść nie tylko ryby, ale także sfermentowany ryż, które w połączeniu okazały się pyszną i sytą przekąską.
Sushi kiedyś a dziś
Początkowo sushi składało się z ryby i ryżu. Po pewnym czasie, ludzie zaczęli „udoskonalać” tę potrawę. Skrócono czas fermentacji ryżu i zaczęto dodawać do niego ocet ryżowy. Aby miało więcej smaku, ludzie zaczęli dodawać to, co mieli pod ręką – wodorosty, warzywa i owoce. Tak powstały rolki, które znamy z suszarni takich jak Temaki Sushi z Otwocka. Oczywiście dzisiaj proces przygotowania tej potrawy jest ekspresowy, a wybór dodawanych składników ogromny. Jednak ewolucja sushi się nie zakończyła. Potrawa ta cały czas się zmienia, ponieważ rolki są i będą modyfikowane w poszukiwaniu nowych, ciekawych smaków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana