Skąd się biorą szumy uszne?
W obecnym świecie coraz więcej osób ma problemy ze słuchem. Oczywiście nie są to jedyne przyczyny kłopotów zdrowotnych, ale dosyć charakterystyczne dla naszych czasów. Jednym z problemów ze słuchem są szumy uszne, czyli dźwięki, które słyszy się w głowie, a które nie mają żadnego konkretnego zewnętrznego źródła. Niekoniecznie muszą one rzeczywiście brzmieć jak szum – mogą to równie dobrze być piski, dzwonienie, szelesty, łomot itp. Ale czym tak naprawdę są szumy uszne i jak sobie z nimi radzić?
Przyczyny szumów usznych
Z badań wynika, że najczęstszym powodem tej dolegliwości u młodych dorosłych jest nadmierny hałas, wirusowe lub bakteryjne infekcje dróg oddechowych oraz silny lub przewlekły stres. U osób starszych, po pięćdziesiątym roku życia, szumy uszne często są konsekwencjami przewlekłych chorób. Kolejną przyczyną może być nieleczone nadciśnienie lub miażdżyca. Powodem mogą być również zmiany zwyrodnieniowe lub dyskopatyczne odcinka szyjnego kręgosłupa. W takim przypadku szumy często zostają zredukowane w procesie rehabilitacji. Tego typu problemy ze słuchem mogą mieć też związek z nadczynnością albo niedoczynnością tarczycy. Czasem są spowodowane przyjmowanymi lekami, do których zaliczają się niektóre antybiotyki, preparaty na nadciśnienie, chemioterapeutyki przeciwnowotworowe, a nawet zbyt duża dawka aspiryny. Niezależnie od przyczyny, warto wybrać się do lekarza, który przeprowadzi badanie słuchu i zaplanuje ewentualne leczenie.
Czy dzieci też doświadczają szumów usznych?
Szumy uszne to problem nie tylko dorosłych – borykają się z nim również dzieci, jednak one często nie zwracają na nie uwagi. U nich przyczyną zaburzenia może być wysiękowe zapalenie ucha środkowego, infekcja górnych dróg oddechowych, niedoleczona grypa lub zapalenie ucha, a także przerost trzeciego migdałka. Powodem może być też oczywiście zbyt głośne słuchanie muzyki, dlatego warto zwracać dzieciom uwagę na bycie ostrożnym w tej kwestii. Zdarza się, że z wiekiem szumy uszne u pociech po prostu zanikają.
Jak zapobiegać szumom usznym?
Warto dbać o swój słuch, aby nie dopuścić do jego uszkodzenia. Najbardziej podstawową kwestią jest unikanie hałasu – ograniczenie użycia słuchawek i nie przebywanie w pobliżu głośników na koncertach. Warto też leczyć do końca infekcje dróg oddechowych – zbagatelizowanie tej kwestii może prowadzić do dodatkowych problemów, nie tylko ze słuchem. Nie należy nadużywać leków, które mogą przyczynić się do powstania szumów usznych. Zaleca się regularne badania ciśnienia krwi oraz poziomu glukozy we krwi. Oczywiście ważne jest też dbanie o psychiczny wypoczynek i unikanie stresu.
Kiedy wybrać się do lekarza?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – kiedy tylko podejrzewamy u siebie występowanie szumów usznych. Stopień ich natężenia nie jest istotny, lepiej szybko zdiagnozować problem, aby równie szybko móc zacząć leczenie. Diagnozy wymagają szumy, które pojawiają się częściej niż raz w tygodniu i trwają dłużej niż 5 minut.
Szumy uszne same w sobie nie są chorobą, ale mogą być ważnym objawem innych problemów zdrowotnych. Dlatego jeśli podejrzewasz, że ta dolegliwość może nas dotyczyć, koniecznie umów się na wizytę u lekarza. Diagnostyką dolegliwości związanych ze słuchem zajmuje się Ośrodek Diagnostyki, rehabilitacji i Protezowania Słuchu AMFON, który ma swoją siedzibę w Lublinie. Firma oferuje też szeroki wybór aparatów słuchowych i akcesoriów do nich oraz ochronników słuchu. AMFON przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy leczenia szumów usznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana