Skąd biorą się haluksy?
Haluks, czyli koślawe zniekształcenie palucha, to stosunkowo często spotykane schorzenie stopy. Według szacunkowych danych cierpi na nie nawet 4% populacji, z czego zdecydowaną większość stanowią kobiety. Deformacja stawu śródstopno-paliczkowego skutkująca widocznym odchyleniem palucha powoduje bolesne stany zapalne, utrudnia noszenie obuwia i prawidłowe chodzenie. Co jest przyczyną haluksów i czy można zapobiegać ich powstawaniu?
Przyczyny powstawania koślawego palucha
Geneza schorzenia zwanego potocznie haluksem jest złożona, a na powstanie koślawego palucha wpływ ma zwykle kilka czynników. Do najważniejszych zalicza się skłonności genetyczne – badania wykazały, że nawet w 70% przypadków haluksy zostały „odziedziczone”, najczęściej po matce. Wśród innych przyczyn wymienia się najczęściej:
niewydolny aparat więzadłowo-torebkowy;
przebyte urazy stawu śródstopno-paliczkowego;
reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby układowe;
osłabienie mięśnia strzałkowego długiego;
predysponująca anatomia stopy, np. stopa egipska;
wzmożona szpotawość pierwszej kości śródstopia;
nadwaga;
nieprawidłowe nawyki ruchowe.
Koślawy paluch znacznie częściej pojawia się u dojrzałych kobiet, na co wpływ ma rozluźnienie aparatu więzadłowo-torebkowego wskutek uwalnianych w czasie ciąży hormonów. Choroba ma charakter postępujący, a zaawansowane stadium wymaga operacyjnego usuwania haluksów.
Czy noszenie butów na obcasie może powodować haluksy?
Haluksy zyskały miano choroby cywilizacyjnej, ponieważ pojawiają się zdecydowanie częściej w społeczeństwach noszących na co dzień obuwie. I choć podłoże tej deformacji jest zwykle genetyczne, styl życia, a przede wszystkim rodzaj butów, sprzyja jej rozwojowi. Częste chodzenie w butach na wysokim obcasie, o wąskim nosku, zupełnie płaskich balerinkach lub japonkach przyczynia się do nieprawidłowego ułożenia palców oraz osłabienia mięśni i stawów stopy, co pogłębia problem.
Lepiej zapobiegać, czyli profilaktyka koślawego zniekształcenia palucha
Wszystkie niepokojące zmiany i ból w obrębie stopy powinny być jak najszybciej diagnozowane przez lekarza ortopedę, na przykład we wrocławskim gabinecie ortopedycznym Wiktora Orzechowskiego. Chociaż nie ma metody, która zagwarantuje, że koślawe zniekształcenie palucha się nie pojawi, warto zawczasu dbać o dobór wygodnego obuwia o szerokim nosku i niskim obcasie, jak najczęściej chodzić boso i nie dopuszczać do powstania nadwagi. Takie działania zwiększają szansę na uniknięcie zespołu deformacji stóp określanych mianem haluksów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana