Sauna w ogrodzie. Czy to dobry pomysł?
Sauna jest wynalazkiem znanym od czasów prehistorycznych. Chociaż kojarzy się głównie z Finlandią, pierwsze doświadczenia z łaźnią parową mieli już starożytni Rzymianie. O dobroczynnym wpływie gorącego powietrza i pary na organizm może świadczyć fakt, że po kilku tysiącach lat wciąż korzystamy z tego rozwiązania. Obecnie może się ono znaleźć nawet w prywatnym ogrodzie.
Dlaczego warto korzystać z sauny?
Sauny występują w różnych odmianach, których wspólnym mianownikiem jest wysoka temperatura wnętrza. Jednak nie wszystkie działają w oparciu o parę wodną. Najpopularniejsza sauna fińska jest zaliczana do suchych, gdyż w jej wnętrzu wilgoć utrzymuje się na poziomie zaledwie 15%. Jej korzystne działanie jest efektem rozgrzanego powietrza, które osiąga temperatury od 80 – 120° C. Przebywanie w tak gorącym otoczeniu sprawia, że organizm kumuluje ciepło i włączają się jego mechanizmy termoregulacyjne. W następstwie dochodzi do intensywnego pocenia. Najważniejsze korzyści dla organizmu to:
- usunięcie toksyn wraz z potem,
- pobudzenie układu krążenia, a w szczególności pracy gruczołów dokrewnych,
- przyspieszenie przemiany materii,
- intensywne usuwanie produktów metabolizmu,
- wzrost odporności organizmu,
- ograniczenie produkcji serum naturalnego łoju skórnego.
Z powyższych reakcji organicznych wynika wiele korzystnych zmian zarówno dla zdrowia i samopoczucia, jak i dla pięknego wyglądu. Typowymi przykładami są oczyszczona cera, zmniejszenie cellulitu czy spadek wagi.
Czy warto postawić saunę w ogrodzie?
Korzystne efekty sesji w saunie są lepiej widoczne wtedy, gdy odbywają się regularnie. Jednak nie każdy dysponuje czasem, w aby kilka razy w tygodniu udać się do centrum sportowo-rekreacyjnego czy odnowy biologicznej, gdzie może skorzystać z takiego urządzenia. To jeden z wielu czynników, który przemawia za wykonaniem takiej konstrukcji na terenie własnej posesji. Budowa sauny w ogrodzie jest też dobrym pomysłem wówczas, gdy w budynku nie ma miejsca na takie rozwiązanie. Wykonana z drewna konstrukcja będzie atrakcyjnym uzupełnieniem aranżacji ogrodu, a jednocześnie zapewni przyjemny relaks nie tylko domownikom, ale i przyjaciołom, którzy wpadną z wizytą. Decydując się na domek saunowy, dodatkowo można w nim umieścić kabinę prysznicową czy przebieralnię.
Budowę sauny w ogrodzie warto powierzyć firmie Asmar, która specjalizuje się w projektowaniu i budowie saun suchych, mokrych, na podczerwień, a także łaźni parowych. Dzięki temu nie tylko zostanie zachowane bezpieczeństwo, ale też konstrukcja będzie estetyczna, trwała i komfortowa. Przy wykonaniu projektu sauny i jego realizowaniu jest niezbędne uwzględnienie elementów takich jak bezpieczne podłączenie do sieci energetycznej, właściwa impregnacja drewna, wydajna wentylacja, odpowiednia izolacja termiczna sauny czy też jej właściwa lokalizacja – na tarasie, przy basenie czy w odległym, zacisznym zakątku ogrodu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana