Samochodowe instalacje gazowe a ochrona środowiska
![Samochodowe instalacje gazowe a ochrona środowiska Samochodowe instalacje gazowe a ochrona środowiska](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-129605-2721-samochodowe-instalacje-gazowe-a-ochrona-srodowiska.jpg)
Autogaz jest coraz częściej wybieranym rodzajem paliwa samochodowego w Polsce i całej Europie. Choć główną przyczyną jego popularności jest bardzo niska cena, taki wybór napędu niesie ze sobą więcej korzyści. Płynny gaz jest najczystszym ze znanych paliw napędowych, co oznacza, że ma minimalny wpływ na środowisko naturalne i nazywany jest napędem ekologicznym.
LPG (Liquefied Petroleum Gas), wykorzystywany jest przede wszystkim do zasilania silników benzynowych. Aby pojazd mógł korzystać z takiego napędu, niezbędna jest dodatkowa instalacja – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Gal-Gaz z siedzibą w Galewicach.
Inwestycja w jej budowę może początkowo odstraszać, ale ze względu na bardzo niskie ceny LPG, bardzo szybko się zwraca.
Instalacje LPG a ochrona środowiska
Jednym z głównych problemów ekologii jest zanieczyszczenie powietrza, wywołane przez emisję spalin. Dlatego właśnie jej ograniczenie jest jednym z najważniejszych działań, zmierzających do ochrony środowiska. Do poprawy jakości powietrza możemy przyczynić się wszyscy, np. przez wybór ekologicznego paliwa opałowego do domu lub rodzaju napędu do samochodu. Aż 17% gazów cieplarnianych w Europie emitowanych jest przez transport drogowy. Toteż kierowca, który chce maksymalnie ograniczyć negatywny wpływ swojej działalności na środowisko, powinien wybrać samochód z instalacją gazową. Wg danych Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego, samochody z instalacją LPG uwalniają do środowiska 20 razy mniej tlenków azotu, niż auta z silnikami Diesel.
Napęd na gaz - minimalna emisja spalin
Porównując spalanie gazu do wszystkich innych stosowanych paliw, widzimy znacznie mniejszą emisję dwutlenku węgla (60% mniej niż w przypadku benzyny), tlenków azotu, dwutlenku siarki i innych gazów cieplarnianych oraz znikomą emisję popiołu i sadzy. Co więcej, samochody napędzane LPG nie wydzielają tlenków siarki, pyłów i fluorytów. Zatem decyzja o zamontowaniu instalacji gazowej w samochodzie jest korzystna nie tylko ze względów ekonomicznych, ale też ekologicznych. Wybierając LPG, kierowca przyczynia się do zapobiegania powstawaniu smogu i trwałych zanieczyszczeń, z konsekwencjami których będą zmuszone radzić sobie następne pokolenia.
Inne zalety instalacji LPG
Oprócz znikomej emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz cenie niemal o połowę niższej od bezołowiowej benzyny, korzystanie z auto gazu ma więcej zalet. Po pierwsze, niskociśnieniowa instalacja LPG sprawia, że zbiornik paliwa jest bardzo lekki. Po drugie, podczas jej montażu przy silniku iskrowym nie są wymagane specjalne zabiegi przystosowawcze. Decydując się na montaż samochodowej instalacji gazowej warto wybierać sprawdzone warsztaty o dużym doświadczeniu, gdyż źle skonfigurowany system może przyczynić się do uszkodzenia katalizatora i rury wydechowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Transport - usługi
Wisowaty Bogusław. Zakład usługowo - transportowo - handlowy
woj. warmińsko-mazurskie19-300 Ełk, Towarowa 13
-
Samochody - szyby, reflektory, lusterka
Magor F.U.H. s.c. Konrad Orzeszko, Bogdan Orzeszko
woj. lubelskie20-817 Lublin, Poligonowa 98B
-
-