Rozwiązania procesowe i magazynowe stosowane przy produkcji soków NFC
Produkcja soków NFC to złożony proces, wymagający starannego doboru surowców, odpowiedniego sprzętu do przetwarzania oraz wydajnych rozwiązań w zakresie przechowywania. Aby końcowy produkt wyróżniał się odpowiednią jakością, każdy etap produkcji musi być dokładnie zaplanowany i wykonany. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze rozwiązania procesowe i magazynowe stosowane przy produkcji soków NFC. Zapraszamy do lektury.
Urządzenia przetwórcze stosowane w produkcji soków
Podczas produkcji soków NFC duże znacznie ma wybór odpowiednich urządzeń wykorzystywanych do przetwarzania owoców i warzyw, będących podstawowym składnikiem każdego soku. Specjaliści najczęściej korzystają ze specjalistycznych maszyn tworzących kompleksową linię produkcyjną do soków NFC. Należą do nich m.in. sokowirówki, wyciskarki, prasy, wirówki, homogenizatory, pasteryzatory i filtry.
Sokowirówki i wyciskarki służą do pozyskiwania soku z owoców i warzyw rozdrobnionych i zgniecionych na miazgę przez prasy. Wirówki stosowane są do oddzielania płynu od pestek i innych cząstek stałych (poprzez wirowanie ich z dużą prędkością). Homogenizatory wykorzystuje się do rozbijania dużych cząstek na mniejsze w celu zwiększenia powierzchni dla lepszej ekstrakcji soku. Pasteryzatory używane są do podgrzewania płynów w celu zabicia obecnych w nich bakterii i drobnoustrojów. Filtry z kolei pomagają w usunięciu niepożądanych pozostałości przed pakowaniem soków w kartony lub innego rodzaju pojemniki.
Rozwiązania w zakresie przechowywania soków NFC
Po wytworzeniu soku, musi być on przechowywany do czasu, gdy będzie gotowy do wysyłki do klienta detalicznego lub hurtowego. Służą do tego specjalne zbiorniki o pojemności dobieranej z uwzględnieniem wielkości produkcji w konkretnym przedsiębiorstwie. Im większą ilość soku wytwarza dana firma, tym wykorzystywane przez nią zbiorniki muszą mieć większą pojemność. Ich liczba także zazwyczaj jest większa.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy z Grupy Moeschle, lidera w produkcji zbiorników, linii produkcyjnych, specjalistycznej aparatury i wyposażenia ze stali szlachetnej:
Przy produkcji soków NFC najlepiej sprawdzają się zbiorniki aseptyczne, wykonywane z wysokiej jakości stali szlachetnej. To indywidualnie projektowane zbiorniki przeznaczone do przechowywania produktów w warunkach sterylnych. Specjalna budowa zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do ich wnętrza. Ponadto są one wyposażone w zawory i filtry, gwarantujące najwyższą czystość zawartości znajdującej się wewnątrz.
Dlaczego warto wybierać zbiorniki aseptyczne?
Zbiorniki aseptyczne mają kilka zalet w porównaniu z tradycyjnymi metodami przechowywania soków NFC. Po pierwsze, można w nich magazynować płyny w niższych temperaturach niż w otwartych pojemnikach, co przedłuża trwałość produktów i ogranicza ryzyko ich zepsucia. Zbiorniki tego typu zapewniają większą kontrolę nad temperaturą, ciśnieniem i innymi czynnikami, które mają bezpośredni wpływ na jakość soku. Zbiorniki aseptyczne gwarantują przy tym wyższy poziom ochrony przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z zewnątrz, takimi jak kurz czy bakterie. Nie wymagają częstych zabiegów konserwujących – nie muszą być regularnie czyszczone i sterylizowane.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana