Różnice między rowerem trekkingowym a crossowym
Jeśli planujesz zakup jednośladu, z pewnością masz nie lada twardy orzech do zgryzienia. Ponadto mnogość różnorodnych ofert nie ułatwia wyboru. Modele górskie, miejskie, składaki, popularne damki, rowery trekkingowe i crossowe… na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza te dwa ostatnie rodzaje. Chociaż mają mnóstwo wspólnych cech, a nawet często są mylone, dwukołowce trekkingowe i crossowe mają zgoła inne cechy i przeznaczenie. Co warto o nich wiedzieć?
Rowery trekkingowe – jakie mają cechy?
Rowery trekkingowe powinny przede wszystkim zainteresować osoby, które często poruszają się po asfaltowych drogach. Jeżeli więc planujesz pokonywać trasy miejskie lub jeździć po ubitej nawierzchni, będzie to idealny jednoślad dla Ciebie.
Modele trekkingowe wyróżniają wąskie opony o gładkim bieżniku i duże koła, najczęściej 28 calowe. Poza tym są wyposażone w liczne udogodnienia oraz dodatki, takie jak bagażnik, podpórka, jak najlepsze oświetlenie oraz błotniki. To bardzo przydatne elementy, na przykład w drodze do pracy możesz przymocować torbę do poręcznego i solidnego bagażnika.
Dobre rowery trekkingowe często są zaopatrzone w dynamo, które zapewnia mniejszy opór podczas pedałowania, co zwiększa komfort jazdy. Ponadto takie dwukołowce mogą mieć zamontowany amortyzator, ale nie jest to konieczne i wszystko zależy od danego modelu. Zazwyczaj jest to amortyzator o skoku do 65 milimetrów. Trekkingi wyróżnia też ergonomiczna kierownica, geometria przystosowana do prostej postawy rowerzysty oraz wygodne siedzenie.
Łatwo więc zauważyć, że te jednoślady to idealna propozycja na miejskie warunki i te zdecydowanie łagodniejsze na przykład na trasach leśnych.
Rowery crossowe – czym się wyróżniają?
- Rowery crossowe są z reguły pozbawione dodatkowych akcesoriów i charakteryzują się agresywniejszą geometrią. Nic dziwnego, to swojego rodzaju pojazdy do zadań specjalnych – idealnie nadają się do jazdy po trudniejszym terenie, w tym na leśnych nierównościach lub nieutwardzonych ścieżkach – mówi specjalista z firmy RoweryRolki.pl
Crossy mają duże koła i cienkie opony, ale są zdecydowanie lżejsze. Chociaż najlepiej sprawdzają się w bardziej wymagających rejonach, można nimi bez obaw przemieszczać się po miejskich szosach. Warto jednak pamiętać, że nie są przeznaczone do jazdy po najbardziej wymagających obszarach na przykład górskich, gdyż ich przyczepność jest ograniczona.
Rower trekkingowy czy crossowy? Wybór zależy od indywidualnych preferencji i przeznaczenia pojazdu. Warto więc rozważyć propozycje zakupowe zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana