Różnice między manualnym a automatycznym malowaniem proszkowym
Żeby dany materiał wyglądał estetycznie, należy nadać mu odpowiedni kolor. Istnieją dwie metody nakładania proszkowego farby na powierzchnie. Pierwsza z nich odbywa się w sposób manualny, natomiast druga automatycznie. Obie te operacje mają swoje wady i zalety. Wiele zależy od poziomu kwalifikacji specjalisty, który wykonuje malowanie, ponieważ to on mając wiedzę, może doradzić, co przyda się bardziej w określonej sytuacji.
Co to jest malowanie proszkowe?
Malowanie proszkowe polega na nakładaniu naelektryzowanych cząstek farby proszkowej na odpowiednio przygotowaną powierzchnię. Nałożona warstwa utrzymuje się na malowanym przedmiocie dzięki siłom elektrostatycznym. Można wyróżnić dwie metody nakładania farby. Pierwsza z nich to natrysk elektrostatyczny, który wykorzystuje wysokie napięcie. Zaś drugą metodą jest wprowadzanie farby triboelektryzacją.
Po pokryciu danej powierzchni farbą następuje proces jej utrwalania. Robi się to za pomocą wysokiej temperatury. Po nagrzaniu proszek z farbą topi się. Po ukończeniu tej fazy pracy uzyskuje się trwałą powłokę lakieru, która jest odporna na rdzę, różne chemikalia czy warunki atmosferyczne lub usterki mechaniczne. Do niewątpliwych zalet tej metody zalicza się brak użycia szkodliwych dla zdrowia substancji. Nie marnuje się również farby, ponieważ zużywa się cały surowiec przeznaczony do malowania.
Jak wygląda automatyczne malowanie proszkiem?
Żeby móc wykonywać malowanie proszkowe w sposób automatyczny, zajmująca się tym firma powinna mieć specjalnie przystosowaną do tego kabinę. W takim pomieszczeniu znajdują się fotokomórki, dzięki którym jest mierzona długość elementu w sposób automatyczny. Technologia ta pozwala włączyć oraz wyłączyć pistolety w trakcie malowania i w ten sposób oszczędza się farbę, ponieważ komputer wykrywa czy odpowiednia warstwa została nałożona.
Kabiny do automatycznego malowania pozwalają przesuwać elementem tak, aby całość była pokryta farbą w równomierny sposób. Pomieszczenia te umożliwiają zmianę kolorów w sposób bezobsługowy, co ułatwia pracę.
Czy ręczne malowanie jest lepsze?
W przeciwieństwie do automatycznego malowania proszkowego, pracę ręczną trzeba wykonać samemu. Specjalista trzyma pistolet w ręce i sam umieszcza farbę na elemencie. Ręczne malowanie proszkowe jest zalecane przy częściach mających nieregularne kształty.
Większe skupienie się na danym fragmencie stanowi przewagę wobec automatycznego malowania, co przekłada się na dokładność pokrycia farbą przedmiotu. – mówi pracownik firmy Maleks.
Nie da się w jednoznaczny sposób ocenić która metoda jest lepsza. Jedna i druga służy do innego typu pracy. Automatyczne malowanie proszkowe pozwala na szybkie pokrycie farbą prostych elementów i jest łatwiejsze. Natomiast na ręczne malowanie farbą potrzeba więcej czasu oraz używa się go do materiałów o nieregularnym kształcie. Dodatkowo, ręczna metoda będzie lepsza od tej automatycznej przy pracach, gdzie wymagana jest większa precyzja.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana