Rozdzielacze progresywne w układach centralnego smarowania
Prawidłowe smarowanie elementów maszyny jest bardzo istotne. Między częściami urządzenia poruszającymi się blisko siebie dochodzi do tarcia. Aby zniwelować jego skutki, potrzebna jest substancja, która pozwoli elementom ruchomym na gładkie i płynne poruszanie się. Do tego właśnie służy smarowanie urządzeń. Jego efektywne przeprowadzanie ma bezpośredni wpływ na pracę każdego urządzenia mechanicznego.
Maszyny smaruje się od samego początku ich używania. Jest to konieczne, aby zachować ich poprawną pracę i nie dopuścić do uszkodzeń. Gdyby ten proces pominąć, urządzenia zatarłyby się, czyli jedne elementy wpłynęły by destrukcyjnie na inne, powodując zatrzymanie pracy.
Dawniej smarowano maszyny ręcznie. Wymagało to dużo czasu i dodatkowej pracy wykonywanej przez operatora. Obecnie systemy smarowania urządzeń są coraz nowocześniejsze i często działają automatycznie, same dozując w odpowiedniej chwili substancję smarującą.
Czym są układy centralnego smarowania?
Są to nowoczesne systemy, które pozwalają na automatyczne dozowanie smaru. Ich metodę działania wyjaśnia pracownik firmy Układy Centralnego Smarowania Sp. z o. o.: „Głównym i najważniejszym elementem każdego systemu smarującego jest pompa, która tłoczy smar do instalacji, a za jej pośrednictwem – do elementów wymagających smarowania”. Można wyróżnić różne typu układów centralnego smarowania:
- jednoliniowe układy smarowania – przeznaczone dla maszyn o niewielkim zapotrzebowaniu na smar. Ich zaletą jest ich prosta budowa i równie łatwa obsługa
- progresywne układy smarowania – do maszyn o średnim zapotrzebowaniu na smar, które mają od kilku do kilkuset punktów smarnych. Można ustawić je tak, by pracowały z przerwami albo w sposób ciągły. Obsługa i budowa są proste i bez trudu można precyzyjnie dawkować środek smarny.
- układy natryskowe – do smarowania otwartych punktów smarowniczych. Smar podawany jest w nich za pomocą sprężonego powietrza
- układy dwuliniowe – przeznaczone do smarowania maszyn i urządzeń o dużej liczbie punktów smarowych, o wysokim zapotrzebowaniu na środek smarny.
Zalety progresywnych układów smarowania
Układy progresywne pozwalają na bardzo precyzyjne dozowanie smaru. Rozdzielacze progresywne są stosowane w maszynach o średnim zapotrzebowaniu na substancję smarującą. Takie urządzenie może mieć od kilku do nawet kilkuset punktów wymagających smarowania. Rozdzielacze można ustawić tak, by pracowały w sposób ciągły lub z przerwami.
Takie rozwiązanie pozwala na bezobsługowe dostarczanie smaru w sposób bardzo precyzyjny. Akcesoria do smarowania progresywnego występują w różnych wariantach i można dostosować je do potrzeb konkretnego urządzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana