Rola turbosprężarki w samochodzie
Turbosprężarka, choć została opatentowana przez Alfreda Buchi na samym początku XX wieku, w roku 1905, przez kilkadziesiąt lat czekała, by na stałe wejść w skład silników samochodów ciężarowych. Dopiero w latach 70-tych zaczęto produkować samochody osobowe, posiadające silnik z turbosprężarką.
Czym jest turbosprężarka?
Turbosprężarka to mechanizm wirnikowy, składający się – jak wskazuje sama nazwa - z turbiny oraz sprężarki, zamontowanych na jednym wale. Urządzenie napędzane jest z pomocą spalin produkowanych przez silnik – padają one na turbinę, która następnie wprawia w ruch wirnik sprężarki. W wyniku tego sprężarka wtłacza do cylindrów silnika większą ilość tlenu, który umożliwia spalanie w tej samej objętości komory większe ilości paliwa. Ostatecznym efektem jest znaczny wzrost mocy silnika.Jakie jest zastosowanie turbosprężarki?
Moc silnika generalnie w dużej mierze zależy od jego wielkości, a tym samym od wagi. Wraz ze wzrostem wielkości i wagi wzrasta moc, jednak tylko do pewnego punktu - powyżej niego zaczyna się stopniowy zanik mocy. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie w budowie silnika turbosprężarki, która zwiększa stosunek mocy silnika do jego wielkości i masy oraz ilości zużytego paliwa.Gdzie stosowane są turbosprężarki?
Pierwotnie turbosprężarki stosowano w samochodach ciężarowych – zmniejszenie wagi silnika pozwalało bowiem wykorzystać dodatkową moc na udźwignięcie większych ciężarów. Później zaczęły one być wykorzystywane w konstrukcji silników samochodów sportowych, które musiały dysponować dużą mocą przy stosunkowo niskiej masie pojazdu. W dzisiejszych czasach producenci samochodów osobowych często decydują się na montaż turbosprężarek. Jest to podyktowane głównie względami ekonomicznymi i ekologicznymi – silniki wyposażone w turbosprężarkę po prostu spalają mniej paliwa.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana