Rola podnośników w magazynach
Towary składowane w magazynach ciężkie wymagają zastosowania urządzeń, które ułatwią pracownikom wykonywanie podstawowych czynności. Takimi maszynami są między innymi podnośniki, które współcześnie stały się nieodłącznym wyposażeniem niemal każdej hali magazynowej. Pozwalają one na wykonywanie prac w dużo szybszym tempie i bez obciążania pracowników.
Podnośniki uniwersalne stosowane w magazynach
Jednym z podstawowych elementów wyposażenia magazynów są podnośniki nożycowe. Ich popularność wynika między innymi z wykorzystania niewielkiej przestrzeni. Dzięki specjalnej konstrukcji i zastosowaniu odpowiedniej ilości przegubów możliwe jest dopasowanie podnośnika do wykonywanych prac. W mniejszych magazynach stosuje się podnośniki napędzane elektrycznie, które pozwalają na podnoszenie stosunkowo niewielkich ciężarów – od 230 do nawet 500 kilogramów – na duże wysokości. Podnośniki elektryczne dużo rzadziej wykorzystuje się w firmach budowlanych, ponieważ najczęściej stosuje się modele napędzane paliwem:
- benzyną,
- olejem napędowym.
Ten rodzaj podnośników ma możliwość udźwigu ciężarów przekraczających wagę 1100 kilogramów. Bardzo często stosuje się również specjalne koła, dzięki którym możliwa jest praca nawet w trudnych warunkach.
Specjalista z firmy Inicjatywa Północno-Zachodnia "PW" Sp. z o.o. wyjaśnia: Urządzenia nożycowe najczęściej stosuje się do transportu wewnątrzmagazynowego. Umożliwiają one dostęp do najwyższych części magazynów. Montowane są wówczas na wózkach platformowych zaopatrzonych w niewielkie koła, które sprawdzają się idealnie podczas pracy na równym terenie magazynu – dodaje.
Podnośniki przegubowe – charakterystyka i wykorzystanie
Drugim rodzajem podnośników stosowanych w magazynach są podnośniki przegubowe.
Należy zaznaczyć, że te modele mają mniejszą stabilność niż podnośniki nożycowe. Jednak bardzo często układ magazynu wymaga wykonywania specyficznego rodzaju pracy. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie sprzętu przegubowego. Ten rodzaj montowany jest na podobnych platformach jak wózki widłowe. Jednak dzięki swojej specyfice pracy modele te mają zdecydowanie większy zakres działania. Dzięki swoim rozmiarom i charakterystyce pracy, z łatwością można nimi manewrować, a dzięki przegubowemu wysięgnikowi dostawać do najwyższych półek. Górne platformy bardzo często wyposażone są w specjalny rodzaj koszy, dzięki którym pracownicy znajdujący się na górze mogą czuć się bezpiecznie i bez obaw wykonywać prace na wysokości.
Podnośniki stosowane w magazynach są obecnie niezastąpionymi maszynami, bez których codzienna praca na dużej powierzchni byłaby bardzo trudna do wykonania. Logistyka przestrzeni magazynowych wiąże się coraz częściej z wielopoziomowym przechowywaniem towarów, a dostęp do najwyższych półek magazynowych bez pomocy podnośników byłby niemożliwy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana