Rola i znaczenie włóknin filtracyjnych
Włókniny filtracyjne odgrywają ogromną rolę w dzisiejszych czasach. Odnajdują zastosowanie w wentylatorach, klimatyzatorach, komorach, rekuperatorach… oczyszczają powietrze, oddzielają cząsteczki z zawiesin, filtrują paliwo, olej… są nadzwyczaj wszechstronne. Przede wszystkim usprawniają pracę urządzeń, ale mają również niemały wpływ na bezpieczeństwo w obiektach i zakładach przemysłowych. Dlaczego są one tak ważne?
Włókniny filtracyjne – jakie mają zastosowanie?
W fabrykach, lakierniach, obiektach poligraficznych, na halach i w zakładach przemysłowych czystość odgrywa niebagatelną rolę. Z tego względu nieodłącznym elementem tych miejsc są włókniny filtracyjne. Ich głównym zadaniem jest oczyszczanie – gazu lub cieczy i zatrzymywanie ciał stałych, czyli zanieczyszczeń. Substancje są przez nie przepuszczane w celu usunięcia niepożądanych składników. Tak więc produkty tego typu muszą się cechować solidną przepustowością i chłonnością.
Ponadto włókniny filtracyjne nie mogą być podatne na wilgoć i zmienne temperatury. Te najwyższej jakości doskonale sobie radzą z olejami, emulsjami i innymi płynami. Stanowią niezawodną mechaniczną barierę dla zanieczyszczeń różnego typu. Ze względu na ich uniwersalność są stosowane w przeróżnych maszynach i urządzeniach. Często spotkasz je w klimatyzatorach i wentylatorach. Są nieodłącznym elementem sprężarek, szaf sterowniczych i komór lakierniczych. Znajdują się na stanowiskach pracy – szczególnie na halach produkcyjnych.
Warto też wiedzieć, że włókniny najczęściej występują w formie mat – dociętych na wymiar jako formatki, a nawet w postaci całych bel. Dlatego z łatwością da się je dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Do tego cechują się wytrzymałością na ścieranie i niewrażliwością na czynniki biologiczne. Poza tym niektóre zyskują jeszcze dodatkowe właściwości poprzez uszlachetnianie – są nawet odporne na kwasy i żar.
Jak wybrać właściwe włókniny filtracyjne?
Jak mówi specjalista z firmy WIK-ZU, włókniny różnią się między sobą specyfiką, strukturą, wymiarami i klasą filtracji. Z tego względu inna wersja będzie przeznaczona do okapów kuchennych, a inna do klimatyzacji, przemysłu samochodowego czy urządzeń odpylających. Poza tym różnią się one grubością i gramaturą.
Warto więc przy wyborze włóknin kierować się indywidualnymi potrzebami. Można również zasięgnąć porad fachowców, którzy bezproblemowo pomogą dobrać produkt do Twoich oczekiwań. Filtracja będzie wtedy przebiegała sprawnie, a Ty zapewnisz bezpieczeństwo sobie i innym osobom w otoczeniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana