Rola i charakterystyka pomostów w obiektach przemysłowych
Pomosty przemysłowe to elementy stalowe, które znajdują szerokie zastosowanie w branży budowlanej i przemysłowej. Do ich konstrukcji wykorzystuje się kraty zgrzewane, które mogą być łączone ze sobą na wiele różnych sposobów, tworząc rusztowania i ciągi komunikacyjne. Zadaniem pomostów jest zapewnienie pracownikom łatwego, a przede wszystkim bezpiecznego przemieszczania się po obiektach przemysłowych i powstających konstrukcjach budowlanych.
Zastosowanie pomostów przemysłowych
Kraty pomostowe to zgrzewane elementy wykonane ze stali. Składają się z płaskowników nośnych z blachy stalowej oraz poprzecznych prętów wypełniających. Zwykle produkowane są w standardowych wymiarach, lecz istnieje możliwość zamówienia produktu według indywidualnych wytycznych. Pracownik firmy Promet z Będzina wyjaśnia, że kraty pomostowe poddaje się ocynkowaniu, aby uchronić je przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Istotną kwestią podczas wykorzystywania tych elementów jest uzyskanie maksymalnej przyczepności. Dlatego płaskowniki są formowane w taki sposób, by nadać im właściwości antypoślizgowe.
Kraty pomostowe są przystosowane do łączenia ze sobą w bardzo stabilny i wytrzymały sposób. Ich zadaniem jest zapewnienie użytkownikom bezpiecznego przemieszczania się, często na dużej wysokości, dlatego łączenia krat muszą być odporne na duże obciążenia. Pomosty są instalowane jako elementy rusztowania podczas budowy obiektów, mogą pełnić także rolę ciągów komunikacyjnych w zakładach przemysłowych. Często można spotkać takie rozwiązanie w halach magazynowych, portach morskich i lotniczych, na placach składowych czy halach produkcyjnych.
Rodzaje pomostów przemysłowych
Kraty pomostowe zgrzewane występują w kilku wariantach. Dobór konkretnego modelu powinien być uzależniony od warunków panujących w miejscu, gdzie pomost będzie zamontowany, oraz od wymogów związanych z bezpieczeństwem. Pomosty przemysłowe są dostępne w trzech podstawowych odmianach. Pierwsza z nich, standardowa, nie jest wzbogacona w dodatkowe zabezpieczenia antypoślizgowe. Jej stosowanie jest zalecane w miejscach, które nie są narażone na działanie czynników zewnętrznych powodujących osadzanie się wilgoci.
Drugi wariant to antypoślizgowe kraty pomostowe. Do ich produkcji używa się płaskowników nośnych z wyciętymi ząbkami, które poprawiają przyczepność. Tego typu pomosty mogą być stosowane tam, gdzie ryzyko poślizgu jest większe. Ostatnią odmianą produktu są pomosty typu offshore. Ich konstrukcja została wzbogacona o okrągłe pręty zagęszczające oczka kraty. Ten rodzaj elementów stalowych zapewnia najlepszą ochronę przed poślizgiem, a ponadto gwarantuje maksymalną solidność i wytrzymałość konstrukcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana