Rola elektroniki w działaniu samochodów
We współczesnych samochodach rola elektroniki jest znacząca. Świadczy o tym fakt, że nawet w mniej zaawansowanych elektronicznie pojazdach znajdują się średnio 3 kilometry kabli! Komputer steruje pracą silnika, odpowiada za bezpieczeństwo jazdy, ułatwia parkowanie, a także wyświetla najbardziej optymalną trasę przejazdu. Jednocześnie umożliwia wykrycie usterki i pełną diagnozę pojazdu.
Obecnie wszystkie pojazdy wyjeżdżające z fabryk naszpikowane są elektroniką – w nowoczesnych samochodach znajduje się nawet 60-70 sterowników! Wszystko po to, aby ograniczyć emisję spalin, wspomóc działanie układów mechanicznych oraz zapewnić bezpieczeństwo i komfort jazdy.
Rola elektroniki w układzie napędowym
Konieczność ograniczenia szkodliwych substancji zawartych w spalinach samochodowych była bezpośrednią przyczyną wprowadzenia układów elektronicznych do pojazdów. Wszystko zaczęło się od niewielkiego komputera sterującego pracą układów wtryskowych oraz katalizatora. Od 2001 roku wszystkie samochody z homologacją na rynek europejski muszą posiadać komputer na bieżąco kontrolujący stan jednostek napędowych. Tym samym na podstawie danych, takich jak obroty lub pozycja pedału gazu komputer dokonuje potrzebnych obliczeń oraz dawkuje odpowiednią ilość paliwa. Elektronika w układzie napędowym odpowiada również za zapłon. Wszystko po to, aby uzyskać najbardziej optymalne wartości mocy i emisji spalin.
Sterowanie elektroniczne znajdziemy również w standardzie w samochodach z automatyczną skrzynią biegów. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie obciążenia części mechanicznych, a także płynniejsza zamiana biegów.
Warto pamiętać, aby nie bagatelizować kontrolek wyświetlających się na konsoli, zwłaszcza check engine. O ile zapali się jedynie na chwilę, a następnie zgaśnie i już się nie pojawi, może świadczyć to o jednorazowym błędzie (na przykład podczas dużego mrozu, zamoczenia układu zapłonowego lub gorszej jakości paliwie). Kiedy jednak check engine nie gaśnie, konieczne będzie udanie się do warsztatu samochodowego, w celu przeprowadzenia diagnostyki komputerowej. Awaria układu napędowego może spowodować nieprawidłowe zachowanie samochodu podczas jazdy, zwiększone spalania, a także emisję dużej ilości zanieczyszczeń.
Elektronika dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy
Elektronika pełni bardzo ważną rolę w systemach bezpieczeństwa. System ESP, czyli system kontroli jazdy podczas skrętu, czy ABS, czyli sterowany komputerowo system zapobiegający blokowaniu kół to już standard. Sygnały przesyłane z czujników są analizowane przez komputer, który dokonuje obliczeń oraz wprowadza korektę, zarządzając między innymi momentem hamowania. Nie można oczywiście nie wspomnieć o poduszkach powietrznych, systemach monitoringu martwej strefy, napinaczach pasów oraz ogranicznikach siły napięcia pasów bezpieczeństwa. Do tego nowoczesne reflektory i systemy kontroli trakcji.
Duże znaczenie ma również dla komfortu jazdy. Czujniki parkowania, automatyczna klimatyzacja, nawigacja i tempomat sprawiają, że jazda samochodem jest nie tylko bezpieczna, ale również niezwykle łatwa.
Diagnostyka komputerowa
Dzięki zaawansowanym układom elektronicznym możliwa jest szybka diagnostyka i sprawdzenie stanu pojazdu zaledwie w ciągu chwili od momentu podłączenia do urządzenia diagnostycznego. Dzięki temu nie ma konieczności rozbierania pojazdu, a tym samym zmniejszają się koszty – przeprowadzenie podstawowych testów w warsztacie samochodowym Carman w Szczecinie to koszt 120 zł. Jednocześnie skraca się czas realizacji usługi, ponieważ od razu po wykryciu błędu można przejść do jego naprawy. Diagnostyka komputerowa pozwoli wykryć usterki związane z pracą układu napędowego, automatycznej skrzyni biegów, systemów bezpieczeństwa, klimatyzacji oraz innych układów sterowanych elektronicznie.
Na diagnostykę komputerową powinny zdecydować się zarówno osoby sprzedające, jak i kupujące auto – dzięki temu możliwe będzie oszacowanie wartości rynkowej pojazdu, a także wykrycie poważniejszych awarii. Samochód warto również sprawdzić przed dłuższą podróżą, na przykład na wakacje, aby uniknąć po drodze niespodzianek. Oczywiście nie należy również bagatelizować zapalających się kontrolek. Każda z nich może świadczyć o pojawieniu się awarii, która może z czasem przerodzić się w poważny problem, a nawet unieruchomienie auta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana