Rodzaje żurawi wykorzystywanych na placach budów
Żuraw budowlany to jedno z ważniejszych urządzeń wykorzystywanych na placach budów. Dość często jest nazywany także żurawiem wieżowym. Charakteryzuje się go głównie za pomocą długości wysięgu oraz wysokości podnoszenia. Ten pierwszy jest mierzony w poziomie i określa odległość pomiędzy hakiem a osią obrotu. Drugi dotyczy pionowej odległości pomiędzy gardzielą haka a posadowieniem żurawia. Jakie jego rodzaje można wyróżnić? Sprawdź.
Żurawie budowlane – rodzaje
Głównym kryterium klasyfikującym żurawie budowlane jest sposób ich posadowienia. Zgodnie z nim, można wyróżnić modele stacjonarne oraz przejezdne.
Pierwsze są najczęściej mocowane przy wykorzystaniu krzyża lub kotwy traconej, choć można spotkać również modele zainstalowane na szybie windy lub szczytowej kondygnacji budynku
– wyjaśnia ekspert z Przedsiębiorstwa Budowlano-Produkcyjnego Łęgprzem. Jeśli chodzi o dźwigi przejezdne, to są one wyposażone w podwozie szynowe lub gąsienicowe. Warto również zwrócić uwagę, że urządzenia te są dostępne w wersji samomontującej, jak i w opcji instalowanej przy wykorzystaniu żurawi pomocniczych.
Żurawie budowlane można rozróżnić również ze względu na typ zastosowanego wysięgnika. Wśród dostępnych rodzajów znajdują się:
- wodzakowy – jest on wykorzystywany do transportowania konstrukcji wielkogabarytowych i o dużym ciężarze. Mechanizm ten może mieć wersję odciągową lub bezodciągową,
- wychylny – zainstalowany na końcu wysięgnika.
Jakie jeszcze żurawie budowlane można wyróżnić?
Wśród dostępnych modeli żurawi kołowych na wynajem znajdują się także górno-obrotowe oraz dolno-obrotowe. Ta kategoria ich podziału obejmuje miejsce obrotu oraz montażu. Pierwsze są wykorzystywane najczęściej przy średnich i dużych inwestycjach długoterminowych. Wynika to z faktu, iż do ich montażu konieczne jest wykorzystanie żurawia samochodowego. Sam proces instalacji jest długotrwały i wymagający. Konieczne jest zorganizowanie transportu, ale też procesu instalacji poszczególnych elementów.
Jeśli chodzi o dźwigi dolno-obrotowe, to są one przewożone przy wykorzystaniu ciągnika lub platformy niskopodwoziowej. Ich ogromnym plusem jest prosty montaż – odbywa się on automatycznie za pomocą pilota. W zależności od modelu wieża i wysięgnik mogą rozłożyć się hydraulicznie lub liniowo. Ważnym elementem konstrukcji jest balast dla przeciwwysięgnika, który wymaga dostarczenia na plac budowy za pomocą transportu ciężarowego.
Porównując żurawia dolno-obrotowego z górno-obrotowym, należy zaznaczyć, że instalacja pierwszego jest dużo prostsza i bardziej ekonomiczna. Dodatkowo jego przestawienie nie wymaga wykonywania dodatkowych badań stanu technicznego. Wynika to z faktu, że są one regularnie przeprowadzane raz do roku, a nie przed każdym montażem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana