Rodzaje wózków widłowych
Wózki widłowe (inaczej wózki jezdniowe) są maszynami, bez których nowoczesne hale magazynowe, hurtownie, hale produkcyjne czy sklepy wielkopowierzchniowe nie mogłyby obecnie prawidłowo funkcjonować. Ich najważniejszą funkcją jest transportowanie ładunków o dużej wadze na nieduże odległości.
A jednak te, wydawałoby się proste i nieskomplikowane, urządzenia dostępne są w wielu różnorodnych rodzajach. Dzięki temu mogą pełnić zadania bardziej skomplikowane i wykonywać je z ogromną precyzją. Aby jednak było to możliwe, należy znać rodzaje wózków, różnice między nimi i przeznaczenie każdego z wariantów.
Kupujący zwracają uwagę przede wszystkim na maszt, udźwig, wielkość wideł czy maksymalną prędkość osiąganą w czasie transportu. Ale nie tylko tempo pracy wózkiem i maksymalna waga ładunku są istotne z punktu widzenia efektywności pracy zakładu. Warto przemyśleć również kwestię możliwości manewrowania ładunkiem w wąskich przejściach, typ silnika oraz wysokość, na jaką wózek może podnieść ładunek.
Podział ze względu na typ napędu
Napęd wózka widłowego ma wpływ zarówno na miejsce, w którym urządzenia można używać, jak i na koszty oraz potencjalny czas jego bezawaryjnej eksploatacji. Należy pamiętać, że przepisy bezpieczeństwa określają dopuszczalną emisję spalin w halach i magazynach, a więc zakup nieodpowiedniego modelu może być poważnym i kosztownym błędem. Podział wózków widłowych ze względu na typ napędu obejmuje ich trzy rodzaje.
Silnik spalinowy
Wózki z napędem spalinowym są dopuszczone do użytku na otwartym terenie ze względu na znaczną emisję spalin. Nie oznacza to, że nie można używać ich również w pomieszczeniach - istnieje taka możliwość, ale wózek należy wyposażyć w stosowne filtry spalin. To bardzo istotne ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w pomieszczeniu.
W ramach silników spalinowych możemy wyróżnić te wykorzystujące olej napędowy, czyli diesel, jak i silniki na gaz LPG. Ich wielką zaletą jest możliwość pracy w ekstremalnych warunkach atmosferycznych - niestraszne im mrozy, upały i opady deszczu. Silnik spalinowy może pracować wiele godzin bez przerwy i przewozić nawet najcięższe ładunki.
Silnik elektryczny
Inaczej nazywany akumulatorowym. Elektryczne wózki widłowe sprawdzają się przede wszystkim w pomieszczeniach, są zbyt wrażliwe na wilgoć, aby móc używać ich na zewnątrz (można oczywiście wykorzystywać je przy bezdeszczowej pogodzie). Są bezpieczne ze względu na brak emisji spalin. Ich zaletą jest zwrotność oraz duży udźwig w porównaniu do ich masy. Świetnie sprawdzają się w ciasnych korytarzach, a ich bateria może działać bezawaryjnie przez wiele lat - trzeba tylko pamiętać o jej odpowiedniej konserwacji.
Podział ze względu na rodzaj zastosowania
Wózek widłowy jest jednak urządzeniem, od którego wymagamy znacznie więcej. Dlatego też producenci oferują różne ich typy przystosowane do specjalistycznych prac.
Wózek widłowy boczny
Ten typ wózka widłowego sprawdza się w przypadku konieczności transportu ładunku bardzo długiego. Dzięki specjalnej budowie wideł wózek może chwycić ładunek bokiem i przewozić go równolegle do kierunku jazdy bez obawy operatora o jego upuszczenie. Tego typu wózki widłowe najlepiej sprawdzają się w przemyśle oraz na halach produkcyjnych.
Wózki jezdniowe podnośnikowe
Podnośnikowe wózki widłowe to inaczej wózki teleskopowe. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo duży zasięg wideł, dzięki któremu dużego i ciężkiego ładunku nie trzeba dzielić - z łatwością poradzi sobie z jego uniesieniem i transportem w całości. Wózki widłowe podnośnikowe z powodzeniem wykorzystywane są w przemyśle oraz na halach produkcyjnych.
Wózki wysokiego składowania
Wyposażone są w wysoki maszt, który nie tylko poprawia komfort i bezpieczeństwo załadunku, ale również może podnosić i manewrować ładunkiem na dużych wysokościach dochodzących nawet do kilkunastu metrów. Taki wózek widłowy sprawdzi się szczególnie dobrze w halach magazynowych i sklepach wielkopowierzchniowych.
Wózki widłowe skrętne
Najważniejszą cechą wózka skrętnego jest możliwość obracania masztu, podczas gdy w innych typach wózków widłowych maszt się wysuwa. Tego typu funkcja przydaje się w przypadku wąskich i krętych korytarzy i znacząco podnosi komfort oraz bezpieczeństwo pracy i samego ładunku.
Wózki widłowe wielokierunkowe
Łączą w sobie funkcje wózków wysokiego składowania dzięki obecności wysuwanego masztu oraz ciekawe rozwiązanie dotyczące operowania kierunkiem jazdy kół. Otóż tego typu wózek widłowy daje możliwość obrania niezależnych kierunków jazdy kół przednich i tylnych. Dzięki temu wjedzie w każdą przestrzeń, nawet tą najmniejszą.
Wózki jezdniowe podwieszane
Cechą charakterystyczną wózka tego typu jest możliwość podwieszenia go na tylnej części ciężarówki, bez zajmowania cennej przestrzeni ładunkowej, dając możliwość kierowcy dokonać rozładunku bez konieczności czekania na pomoc. Poza tym ma doskonałe parametry robocze, które czynią z niego dość uniwersalny sprzęt, sprawdzający się doskonale na wymagającym terenie.
Wózki widłowe kontenerowe
To wyjątkowo wytrzymały typ wózków widłowych, który pozwala na przenoszenie kontenerów. Maszyny te wykorzystywane są więc głównie w portach i stoczniach, ale także w budownictwie - na przykład do transportu modnych obecnie domków kontenerowych.
Wózki terenowe
Sprawdzają się przede wszystkim na placach budowy. Wózki widłowe terenowe wyposażone są zwykle w silniki spalinowe diesla, a więc mogą pracować w trudnych warunkach pogodowych oraz, ze względu na duże, bieżnikowane opony, w nierównym i wyboistym terenie.
Wózki widłowe to maszyny do zadań specjalnych, ale aby mogły je dobrze spełniać, muszą być dobrze dobrane do ich specyfiki. Warto więc zastanowić się jeszcze przed zakupem, czy bardziej potrzebujemy modelu wózka, który podniesie ładunek na znaczną wysokość, wciśnie się w wąskie korytarze magazynu, czy da radę pracować w terenie. Na szczęście na każdą okoliczność znajdziemy odpowiedni model wózka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana