Rodzaje systemów przeprowadzania przewodów
Wszędzie tam, gdzie w codziennej pracy wykorzystywane są liczne urządzenia zasilane elektrycznie, niezbędne są odpowiednie systemy prowadzenia kabli. Umieszczanie w nich przewodów umożliwia wygodne i bezpieczne zagospodarowanie przestrzeni biura, urzędu, czy zakładu przemysłowego.
W zależności od indywidualnych wymagań danej instalacji, do prowadzenia okablowania korzystamy z rozmaitych systemów – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy El Żak. Obecnie na rynku funkcjonuje duża konkurencja przedsiębiorstw zajmujących się produkcją korytek, listew i rur kablowych, drabinek, kanałów, puszek oraz wszystkich innych elementów instalacji, wykonywanych z najwyższej jakości materiałów.
Jak przygotować trasę dla przewodów?
Przystępując do budowy systemu prowadzenia przewodów, a właściwie już wybierając konkretne elementy jego konstrukcji, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Najważniejsze z nich to waga i objętość kabli, miejsce, w jakim mają zostać zamontowane przewody, czy np. ewentualność nagrzewania się instalacji. Obecnie istnieje możliwość skorzystania ze specjalnych aplikacji, które na podstawie wprowadzonych parametrów zwracają użytkownikowi informację na temat rodzaju i ilości produktów niezbędnych do budowy systemu prowadzenia przewodów.
Systemy prowadzenia przewodów
Niezwykle istotnym czynnikiem podczas wyboru rozwiązań stosowanych w budowie danego systemu jest wygoda użytkowania. Jest rzeczą oczywistą, że inne wymagania będą stawiane systemom wykorzystywany podczas obsługi stanowiska pracy w biurze, inne dla zasilania urządzeń na hali produkcyjnej, a jeszcze inaczej będzie wyglądało prowadzenie kabli od kina domowego. Ponieważ każdorazowo system konstruowany jest z myślą o tym indywidualnym przypadku, trudno mówić o istnieniu sztywnej klasyfikacji systemów, a poszczególne elementy mogą sprawdzić się równie dobrze w rozmaitych zestawieniach – mówi ekspert z hurtowni elektrycznej El Żak.
Możemy natomiast mówić o elementach najczęściej wybieranych na potrzeby konkretnych zastosowań. I tak np. podpodłogowe kanały i listwy maskujące są chętnie wykorzystywane w biurach typu open space, w pomieszczeniach reprezentacyjnych często sięga się po rozwiązania umożliwiające pełną zabudowę i ukrycie kabli w ścianach, zaś w zakładach przemysłowych spotkamy mniej estetyczne, ale bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne systemy z rur ognioodpornych i bezhalogenowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana