Rodzaje przejść szczelnych
Wykorzystanie ścianek i przejść szczelnych to rozwiązanie pozwalające na dokładne zabezpieczenie wykopów podczas prac budowlanych. Ich głównym zadaniem jest pełnienie bariery oporowej. Sposób ten jest dobrym rozwiązaniem szczególnie na tych obszarach, które grożą osuwaniem się ziemi. Sprawdź, czym dokładnie są przejścia szczelne wykorzystywane na budowach i czym się charakteryzują.
Czym jest ściana szczelna w budownictwie?
Ścianka szczelna to element wykonany z odpowiedniego materiału. Do jej produkcji stosuje się między innymi:
- drewno,
- stal,
- żelbeton,
- PCV.
- Ścianki szczelne stosowane w wykopach łączone są ze sobą za pomocą specjalnych zamków. Dzięki nim konstrukcja zyskuje stabilność. Możliwe jest także ich tymczasowe wykorzystanie, podczas którego przez określony czas będą stanowiły odpowiedni rodzaj zabezpieczenia przed ewentualnym osuwaniem się ziemi. Równie dobrze mogą być także elementem stałym, który wejdzie w skład fundamentów budowanego obiektu – wyjaśnia specjalista z Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów.
Czym są przejścia szczelne? Klasyfikacja i przeznaczenie
Przejścia szczelne są wykorzystywane w sytuacjach, kiedy konieczne jest przeprowadzenie różnego rodzaju przewodów technicznych przez fundament powstającego obiektu. Wykorzystuje się je również w momencie, kiedy przewody kominowe muszą zostać przepuszczone przez strop. Przeprowadzenie przewodów kominowych lub technicznych, zgodnie z prawem budowlanym, powinno być zawsze wykonywane z zastosowaniem przejścia szczelnego. Miejsca, w których prowadzone są przewody techniczne, określa się newralgicznymi. Wszystko dlatego, że mają one duży wpływ na poziom bezpieczeństwa danego obiektu.
Zgodnie z prawem budowlanym, miejsce, w którym przewody przechodzą przez fundament, nie powinno znajdować się łączenia np. rur. Wszelkie przewody powinny być montowane w specjalnie zaprojektowanych tulejach ochronnych. Miejsce przejścia powinno spełniać dwa niezwykle istotne kryteria:
- mieć wysoki poziom szczelności, który zapobiegnie przedostawaniu się wód gruntowych,
- umożliwiać lekkie odchylenie przewodów, wynikające z „pracy” materiału podczas użytkowania.
Montaż przejścia szczelnego jest niezwykle istotny w sytuacjach, kiedy poziom wód gruntowych znajduje się wyżej niż przeprowadzone przez fundament przewody.
Przejście szczelne, kto powinien je wykonać?
Zdarzają się sytuacje, w których wykonawca do uszczelnienia przejścia zastosuje piankę montażową. Jest to niewłaściwe rozwiązanie, które nie jest zgodne z obowiązującym prawem. Właśnie z tego powodu prace związane z wykonywaniem tego typu prac powinno powierzać się specjalistom. Dzięki posiadanej przez nich wiedzy i znajomości prawa budowlanego zazwyczaj wykonują przejście w wysokim standardzie. Jest to gwarancja zabezpieczenia miejsca, w którym przez fundament przechodzą przewody w taki sposób, aby nie dopuścić do przecieku, co mogłoby wpływać na uszkodzenie fundamentów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana