Rodzaje porcelany laboratoryjnej
Na wyposażenie pracowni i laboratoriów składa się nie tylko nowoczesna aparatura. Równie duże znaczenie ma wyposażenie w drobny asortyment pomocniczy ze szkła, plastiku czy porcelany. Akcesoria wykonane z porcelany są dobrze znane od lat i nadal pozostają niezbędne podczas wykonywania wielu badań. Czym wyróżnia się porcelana wykorzystywana w laboratorium i jakie naczynia do przeprowadzania doświadczeń są z niej produkowane?
Porcelana laboratoryjna – czym się charakteryzuje?
Porcelana jest znana ze swoich wyjątkowych właściwości. Jednak surowiec wykorzystywany do produkcji naczyń laboratoryjnych jest odpowiednio przygotowywany do pracy w trudnych warunkach.
Porcelana laboratoryjna ma kontakt z rozmaitymi substancjami i czynnikami, dlatego:
- musi być odporna na bardzo wysokie temperatury – wykonane z niej naczynia, które nie zostały pokryte szkliwem, mogą być ogrzewane do 1350 °C. Natomiast jeżeli na ich powierzchni znajduje się szkliwo, to są one przeznaczone do kontaktu z temperaturą o wysokości maksymalnie 1000 °C. Porcelana taka cechuje się niewielkim współczynnikiem rozszerzalności cieplnej. Ponadto ma wysoką temperaturę topnienia;
- nie może być podatna na działanie chemikaliów;
- powinna wyróżniać się wytrzymałością mechaniczną.
O jakości i przeznaczeniu tego surowca decydują surowe normy - DIN EN ISO 1183, 1775. Porcelana laboratoryjna ma zupełnie inne właściwości niż ta, która znajduje się w domowym kredensie – decyduje o tym zawartość glinki. Produkowane z niej naczynia to obowiązkowe, podstawowe elementy wyposażenia niemal każdego laboratorium.
Z jaką porcelaną laboratoryjną można spotkać się w laboratorium?
Z porcelany wykonuje się wiele przyrządów niezbędnych do przeprowadzania doświadczeń i wykonywania badań. Do najpopularniejszych z nich należą:
- tygle – mogą mieć styczność nie tylko z gorącą wodą, ale też z kwasami oraz roztworami zasadowymi;
- parownice – służą zarówno do odparowywania, jak i zatężania roztworów;
- moździerze i tłuczki – wykorzystuje się je do ucierania, kruszenia i miażdżenia różnego typu substancji;
- wanienki do wyżarzania – naczynia te są niezbędne, aby wyżarzyć próbki po ich strawieniu przez odczynniki;
- łódeczki do spalania – są wyjątkowo odporne na bardzo wysokie temperatury. Topi się w nich oraz praży różne substancje;
- lejki Buchnera - wykorzystuje się je do przesączania osadu.
Szeroki wybór tego typu naczyń, a także szpatułek, łyżeczek oraz zlewek ma swojej ofercie m.in. sklep LABO24.pl.
Jakość, wytrzymałość i odporność porcelany laboratoryjnej na rozmaite czynniki jest regularnie, skrupulatnie sprawdzana. Dzięki temu produkowane z niej akcesoria mają odpowiednie parametry i można bez obaw korzystać z nich podczas badań, analiz chemicznych czy doświadczeń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana