Rodzaje palet drewnianych
Drewniane palety, choć niepozorne, pełnią ważne funkcje w transporcie ładunków. Ustandaryzowanie ich wymiarów i wprowadzenie pojęcia „europaleta”, zrewolucjonizowało transport. Uniwersalność europalet dała możliwość stosowania ich w połączeniu z wszystkimi rodzajami wózków widłowych. Również większość środków transportu i pomieszczeń magazynowych dostosowanych jest do wymiarów europalet. Ale europalety to nie jedyny rodzaj palet drewnianych.
Standardy, przepisy, licencje
Palety drewniane to podesty, platformy, służące do transportowania i składowania towarów. Stanowią sztywne podłoże, które sprawdza się w przypadkach transportowania większej ilości drobnych opakowań. Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem palet są europalety. Ich historia sięga 1950 roku, kiedy to szwedzki koncern BT Industries stworzył paletę uniwersalną, zaprojektowaną tak, aby można ją było podnosić i transportować za pomocą wózków widłowych wszystkich typów. Zgodnie z ustaloną normą europejską, europalety powinny mieć wymiary 1200 na 800 mm, a ich waga to około 25 kg. Nośność tego rodzaju palet waha się od 1000 do 1500 kg.
Warto wspomnieć o tym, że palety wykorzystywane wielokrotnie dzielone są na trzy gatunki. Czyste, niezniszczone palety, nieodbiegające jakością od palet nowych, kwalifikuje się jako gatunek I. Zabrudzone palety z widocznymi śladami zużycia to palety gatunku II. Gatunek III to palety ściemniałe, z uszkodzeniami, ale wciąż nadające się do użytku. Na rynku występują także palety jednorazowe, nie obłożone tak wieloma wymaganiami jak te do wykorzystania wielokrotnego, więc nieco mniej wytrzymałe, ale charakteryzujące się niską ceną.
Szczególnym rodzajem palet są palety przemysłowe. Występują one w wymiarach europalet i większych, np. 1200 na 1000 mm. Wyróżniamy także palety typu Düsseldorf, zwane także półpaletami z racji wymiarów odpowiadających połowie wymiaru palety EURO – 800 na 600 mm.
Dodatki oraz palety nietypowe
Palety drewniane można dostosować do indywidualnych wymagań i potrzeb klientów. Firmy zajmujące się sprzedażą palet często są w stanie także przygotować produkty o niestandardowych wymiarach.
- Jeśli wymaga tego specyfika produkcji prowadzonej przez daną firmę lub przetransportowania wymagają nietypowe towary, na specjalne zamówienie dostarczamy nietypowe palety. Są one projektowane z uwzględnieniem oczekiwanych wymiarów, nośności, systemów zabezpieczeń ładunku i innych wymagań klienta. – mówi ekspert z firmy Śląskie Składy Palet.
W transporcie z użyciem palet bywają stosowane tzw. nadstawki paletowe. Są to drewniane i szczelne obudowy umożliwiające osłonięcie i zabezpieczenie towarów umieszczonych na palecie. Standardowe nadstawki paletowe mają wymiary 1200 na 800 na 200 mm. W odniesieniu do palet z nadstawkami można spotkać się z potocznym sformułowaniem skrzynio-palety.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana