Rodzaje odpadów samochodowych
Prowadzisz warsztat samochodowy? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jesteś producentem odpadów. Dzieje się tak z prostego powodu – naprawa pojazdów wiąże się z pozostawianiem wielu niebezpiecznych śmieci. Oznacza to, że jesteś zobligowany do ich odpowiedniej utylizacji. Poznaj typowe rodzaje odpadów samochodowych i dowiedz się, w jaki sposób się ich pozbyć – legalnie i odpowiedzialnie.
Czy trzeba mieć pozwolenie na wytwarzanie odpadów?
Do 2013 roku każdy warsztat samochodowy zobowiązany był do składania informacji o produkowanych odpadach. Jednocześnie musiał uzyskać decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami niebezpiecznymi, a także otrzymać zgodę na wytwarzanie odpadów. Po wejściu nowej ustawy, właściciel zakładu nie musi już składać informacji o produkowanych śmieciach ani też uzyskiwać żadnej decyzji. Natomiast nadal trzeba mieć pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Ponadto koniecznością jest prowadzenie ich ewidencji oraz składanie zbiorczego zestawienia danych. Dotyczy to warsztatów, które każdego roku produkują powyżej 1 tony odpadów klasyfikowanych jako niebezpieczne.Jakie odpady samochodowe są niebezpieczne?
Niebezpieczne odpady samochodowe to szeroka grupa produktów stanowiących pozostałości po przeprowadzonych naprawach pojazdów. Zalicza się do nich m.in.: filtry olejowe, świetlówki, resztki farb i lakierów, płyny hamulcowe, oleje przepracowane, opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych, zużyte sorbenty, czyściwo, materiały filtracyjne – wymienia pracownik firmy Recykler ze Szczecina.
Pozostałe rodzaje odpadów samochodowych
Klasyfikacja odpadów samochodowych uwzględnia również między innymi:- zderzaki,
- tapicerki,
- opony samochodowe,
- żarówki.
Jak zutylizować odpady samochodowe?
Jako odpowiedzialny warsztat, który troszczy się o środowisko naturalne, jesteś zobowiązany do utylizacji odpadów samochodowych. Takie prace warto zlecić specjalistom w tej dziedzinie – firmie, która dysponuje odpowiednim sprzętem oraz posiada uprawnienia do odbioru odpadów produkowanych przez zakłady mechaniki samochodowej. Ważne jest, by było to przedsiębiorstwo zajmujące się również utylizacją odpadów klasyfikowanych jako niebezpieczne. Pamiętaj! Jeśli korzystasz z usług profesjonalnej firmy recyklingowej, wspierasz środowisko naturalne. Masz bowiem pewność, że wyprodukowane przez Ciebie odpady samochodowe nie trafią na tzw. dzikie wysypisko śmieci.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana