Rodzaje nawierzchni na placach zabaw
Na placu zabaw może zdarzyć się wiele, w tym również nieszczęśliwe upadki, których ryzyko jest wliczone w dziecięce zabawy. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zakazywać pociechom korzystania z drabinek, huśtawek i zjeżdżalni. Ruch na świeżym powietrzu, korzystanie z rozmaitych urządzeń znajdujących się na placu zabaw i czas spędzany z rówieśnikami pozwalają dziecku zdrowo się rozwijać.
W dzisiejszych czasach na administratorze każdego placu zabaw ciąży bardzo duża odpowiedzialność. Bez względu na to, czy mówimy o szkolnym boisku, czy placu zabaw na osiedlu bądź przy restauracji, osoba oddająca obiekt do użytku musi brać pod uwagę wszystkie wymogi bezpieczeństwa względem takich miejsc, a także liczyć się z konsekwencjami ewentualnych zaniechań.
Odpowiednie przepisy prawne regulują większość kwestii związanych z urządzeniem placu zabaw, od typu wykorzystywanego sprzętu rekreacyjnego, przez jego rozmieszczenie, aż po rodzaj nawierzchni. Chociaż upadkom w zabawie nie sposób zapobiec, warto przecież minimalizować ich konsekwencje – zauważa nasz rozmówca z firmy Flexizone.
Wymagania dla nawierzchni na place zabaw i ich rodzaje
Precyzyjne wymagania dla nawierzchni placów zabaw opisuje norma PN-EN 1177. Dokument kładzie szczególny nacisk na właściwości podłoża w tzw. strefach bezpieczeństwa. W ten sposób nazywamy obszar wokół urządzeń wysokich, upadek z których grozi największymi obrażeniami ciała. W strefie bezpieczeństwa nie mogą znajdować się żadne przeszkody, a wykorzystana nawierzchnia musi odpowiednio amortyzować upadek.
Wymagania wspomnianej normy spełniają różne rodzaje nawierzchni, pod warunkiem zachowania ich odpowiedniej grubości. Dopuszczalne jest stosowanie nawierzchni sypkich, wykonanych np. z piasku, kory drzewnej i żwiru. W ostatnich latach zdecydowanie częściej wykorzystuje się bezpieczne nawierzchnie syntetyczne, które nie tylko podnoszą komfort użytkowania placu zabaw, ale dodatkowo znacznie podnoszą jego estetykę.
Bezpieczne nawierzchnie gumowe
Bezpieczne nawierzchnie syntetyczne na place zabaw dla dzieci wykonuje się z różnych materiałów i w rozmaitych technikach. Obok nawierzchni wylewanych z granulatu kauczukowego stosuje się także płyty SBR oraz EPDM. Wszystkie z wymienionych rozwiązań pozwalają stworzyć elastyczną, bezpieczną nawierzchnię boiska, która minimalizuje bolesność upadków.
Nawierzchnie z granulatu syntetycznego są miękkie, ale jednocześnie zapewniają solidne podparcie, niezbędne podczas intensywnych zabaw. Ich dodatkową zaletą jest przyjemna porowata faktura, która pozwala na poruszanie się po placu zabaw na boso i zapobiega poślizgnięciom.
Nawierzchnie gumowe są nie tylko przyjazne maluchom, ale też łatwe w utrzymaniu. Wysoka odporność na oddziaływanie czynników atmosferycznych, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne pozwala na wieloletnie użytkowanie przy minimalnych zabiegach konserwacyjnych. Boiska wylewane i z płyt syntetycznych można czyścić bez detergentów, z wykorzystaniem myjek ciśnieniowych. Woda z zabiegów pielęgnacyjnych, ale także deszczówka, jest szybko odprowadzana z nawierzchni dzięki skutecznym systemom drenażowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana