Rodzaje materiałów lutowniczych na przykładzie oferty firmy Armack
Materiały lutownicze to produkty, dzięki którym można łączyć miedź, aluminium, stal, cynk lub mosiądz. Samo lutowanie uważane jest natomiast za delikatniejszą alternatywę spawania. Jak działają najpopularniejsze materiały lutownicze na rynku i jak prezentuje się ogólne ich zestawienie? Można przedstawić je na przykładzie cenionej firmy Armack –przedsiębiorstwa z długą i imponującą historią.
Na czym polega proces lutowania?
Lutowanie umożliwia łączenie materiałów za pomocą dodatkowego składnika – w tym przypadku lutu. Złącza powstałe dzięki tej metodzie określa się jako nierozerwalne. Wszystko dzięki temu, że powstają w wysokich temperaturach. Jeśli chodzi o materiały lutownicze, to wspomniana już firma Armack proponuje między innymi reduktory, palniki, luty twarde, luty miękkie, pasty oraz topniki. Aby jednak docenić działanie wymienionych narzędzi, najpierw trzeba zrozumieć proces samego lutowania.
Lutowanie jest ciekawą alternatywą dla spawania. Metodą delikatniejszą, nie tak bardzo skomplikowaną i przeprowadzaną w niższych temperaturach. To wszystko nie oznacza jednak, że proces ten jest całkowicie bezpieczny. Rozgrzana lutownica, tak jak i inne narzędzia do lutowania może doprowadzić do powstania poważnych oparzeń. Jeśli więc planujesz prace tego rodzaju, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu rąk i twarzy. Nie będzie iskier ani oślepiającego światła, co nie znaczy, że możesz całkowicie zignorować kwestie BHP.
Kiedy i w jakich dziedzinach najczęściej sięga się po materiały lutownicze? W przemyśle narzędziowym i w przypadku szeroko pojętej elektroniki. Warunkiem skutecznego lutowania jest jednak odpowiednie dobranie złącza. Na szczęście podpowiedź jest w tym obszarze dość oczywista. Otóż temperatura topnienia danego materiału łączącego musi być niższa od temperatury materiału bazowego.
Najpopularniejsze materiały lutownicze – luty miękkie i twarde
Lutowanie miękkie wykorzystuje spoiwa wykonane ze stopów cyny lub bizmutu. W tym przypadku materiały lutownicze mają postać drutów, specjalnych pałeczek, a nawet proszku. Lutowanie twarde stosuje się natomiast przy stali węglowej, srebrze, miedzi, mosiądzu czy brązie. Produkty do lutowania twardego dzieli się zaś na luty do przemysłu narzędziowego lub przemysłu chłodniczego. Gdzie je nabyć? Na przykład w firmie MS SPAW.
– Nasza firma od wielu lat sprzedaje sprzęt spawalniczy i lutowniczy. Jesteśmy jednym z liderów w tej branży. Chętnie dzielimy się doświadczeniem i wiedzą, co sprawia, że współpracują z nami zakłady i firmy z całego Śląska.
Jeśli i Ty zainteresowany jesteś materiałami lutowniczymi, ale z początku chciałbyś skupić się na niewymagających pracach, zwróć uwagę na luty o charakterze uniwersalnym. Takowe mogą być stosowane przy najróżniejszych połączeniach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana