Rodzaje masaży leczniczych
Masaż leczniczy ma za zadanie zmniejszyć uciążliwe objawy chorobowe poprzez odpowiednie wywieranie nacisku na ciało za pomocą rąk oraz specjalistycznych przyrządów. Masaż wskazany jest przy leczeniu pourazowym, wadach postawy, dysfunkcjach układu ruchu wspomaganiu leczenia niewydolności oddechowej i chorób układu nerwowego, zmęczenia i zakwaszania mięśni, a także przy bólach stawów, bólach kręgosłupa i bólach pleców. Wybór konkretnego masażu powinien jednak zależeć od specjalisty.
Masaż klasyczny
Jest to najpopularniejsza forma masażu o szerokim zastosowani. Stosuje się ją głównie w celu rozluźnienia mięśni, polepszenia ukrwienia oraz przyspieszenia usunięcia zbędnych produktów w przemianie materii. Przy pomocy balsamów, kremów i olejków masażysta wykonuje odpowiednie ruchy, które mają za zadanie działać delikatnie i odprężająco. Techniki używane w masażu klasycznym to głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, wyciskanie, wstrząsanie, oklepywanie, wibracja oraz ruchy bierne.
Masaż tkanek głębokich
Przeznaczony jest do głębszych warstw mięśni oraz tkanki łącznej. Stosuje się go przy przewlekłych bólach mięśni, powtarzalnym zmęczeniu, problemach z postawą ciała, a także w trakcie powrotu do zdrowia po różnych urazach. Masażysta dobiera siłę nacisku w zależności od napięcia tkanek. Jego działanie wymaga dużej precyzji palpacyjnej. Tempo ruchów jest powolne, a nacisk prowadzony jest pod kątem 45o, co pozwala na rozciągnięcie masowej tkanki. Masaż tkanek głębokich zmniejsza ograniczenia w ruchomości mięśni oraz ich strukturze, dlatego pacjenci do dwóch dniach po zabiegu mogą odczuwać ból.
Masaż segmentarny
Na masaż segmentarny składają się chwyty i techniki używane w celu świadomego odruchowego oddziaływania na wszystkie tkanki i wywołane zmiany chorobowe bez użycia środków poślizgowych. Ten rodzaj korzysta z technik masażu klasycznego, jednak dodatkowo stosuje się śrubowanie, rolowanie, piłowanie, pociąganie, posuwanie i inne. Zalecany jest przy chorobach skóry, kości, stawów, układu mięśniowego, układu krążenia, układu nerwowego części miękkich i narządów wewnętrznych.
Drenaż limfatyczny i terapia powięzowa
Drenaż limfatyczny poprzez usprawnienie krążenia limfy ma za zadanie poprawić motorykę oraz zredukować obrzęki. Wykonywane przy nim ruchy są monotonne i delikatne. Terapia powięziowa to nowoczesna metoda fizjoterapii, którą stosuje się w leczeniu bólu mięśni i stawów, urazów, przeciążeń oraz stanów przewlekłego bólu. Masaż prowadzony jest w oparciu o koncepcję połączonych struktur ciała w taśmy mięśniowe. Ekspert z ośrodka rehabilitacji specjalistycznej ALTO w Gdańsku dodaje:
Technika wykonywana przez masażystę ma na celu rozerwanie złączonych powięzi i mięśni oraz przywrócenie mobilności tkanek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana