Rodzaje kształtowników metalowych
Kształtowniki są wykorzystywane w niemal wszystkich gałęziach przemysłu – nawet w branży stoczniowej i lotniczej. Należą do jednych z najpopularniejszych wyrobów hutniczych, które się charakteryzują dużą oryginalnością – w większości przypadków przypominają… litery alfabetu. Zazwyczaj mają przekrój poprzeczny, a ich długość jest różna – zależnie od produktu. Jakie więc są rodzaje kształtowników metalowych i czemu są tak niezastąpione?
Kształtowniki metalowe – jakie są dostępne?
Kształtowniki są znakomitymi elementami konstrukcyjnymi. Ponadto odnajdują zastosowanie w przemyśle, transporcie i wielu innych branżach. Swoją wszechstronność zawdzięczają rozmaitym odmianom, w jakich występują. Jak one wyglądają?
- Kątowniki – najpopularniejsze rodzaje kształtowników metalowych, które są stosowane najczęściej podczas wznoszenia stalowych konstrukcji. Ponadto umożliwiają tworzenie stelaża, na którym często się montuje blachy stalowe. Występują w postaci prostych odcinków, a ich przekrój tworzy kąt prosty.
- Ceowniki – ich nazwa pochodzi od kształtu w formie litery C i można je docinać w dowolny sposób. Powstają na skutek gięcia i walcowania. Chętnie są używane do wznoszenia stalowych konstrukcji i słupów.
- Teowniki – przekrojem przypominają literę T. Często są elementem obudowy maszyn i rozmaitych urządzeń. Sprawdzają się też jako części bram oraz ogrodzeń.
- Zetowniki – ich profil poprzeczny przypomina literę Z. Zazwyczaj mają ostre krawędzie zewnętrzne i zaokrąglone krawędzie wewnętrzne. Z reguły są przeznaczone do ścian osłonowych i działowych, rygli ścian czy też płatwi dachowych. Chętnie się je stosuje do lekkiej zabudowy oraz krycia hal.
Zastosowanie kształtowników
Kształtowniki mają przeróżne zastosowania – głównie ze względu na wiele rodzajów, w jakich występują. Przede wszystkim są wykorzystywane w budownictwie i przemyśle. Dzięki nim z powodzeniem można zbudować bramy, ogrodzenia i rusztowania. Jak mówi specjalista z firmy Setma, odnajdują zastosowanie nawet w branży telekomunikacyjnej. Spotkasz je choćby na masztach łączności radiowej.
Przemysł samochodowy także korzysta z ich cennych właściwości. Kształtowniki łączą przyczepy, bywają elementem podwozia, nierzadko też można je spotkać w wagonach. W branży stoczniowej też są niezastąpione – stanowią element konstrukcji urządzeń portowych oraz statków. Ponadto są stosowane w maszynach rolniczych i górniczych. Na rynku są dostępne kształtowniki, które charakteryzuje atrakcyjny design – pełnią więc nawet funkcje estetyczne, eksponując wybrane części konstrukcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana