Rodzaje i zastosowanie aparatury przemysłowej
Aparatura przemysłowa to różnego rodzaju urządzenia oraz aparaty. Wykorzystuje się je w sterowaniu i kontroli procesów przemysłowych lub w instalacjach elektrotechnicznych używanych w życiu codziennym. Zapewniają stabilną, skuteczną i przede wszystkim — bezpieczną pracę poszczególnych urządzeń. Pozwalają zapobiegać występowaniu negatywnych skutków pojawiających się awarii.
Gdzie stosuje się aparaturę przemysłową?
Celem stosowania aparatury przemysłowej jest redukcja udziału człowieka w produkcji. Umożliwia to przedsiębiorstwom wytwarzanie produktów w sposób tańszy i znacznie szybszy niż przy użyciu tradycyjnych metod.
Aparatura przemysłowa znajduje zastosowanie podczas projektowania układów zasilania, regulacji i automatyki w wielu dziedzinach przemysłu. W branży związanej z gospodarką wodno-ściekową odgrywa znaczącą rolę. Mowa tu między innymi o różnego rodzaju stacjach uzdatniania wody oraz układach sterowania pompowni ścieków.
Skuteczna i efektywna praca w przemyśle chemicznym również ściśle zależy od aparatury przemysłowej.
Oprócz tego wykorzystuje się ją też w przemyśle ciężkim do tworzenia np. układów zasilania i sterowania linii sortowania kruszywa. W branży turystycznej aparatura przemysłowa służy do konstruowania układów sterujących pracą armatek naśnieżających na stokach narciarskich.
Jakie są rodzaje aparatury przemysłowej?
Zawory stosowane w przemyśle, ze względu na trudne warunki pracy, muszą cechować się dużą wytrzymałością. Często narażone są na działanie różnych substancji chemicznych lub wysokich temperatur.
Główne zadanie zaworów to regulowanie przepływu medium. Najczęściej używa się tych regulujących, które kontrolują ilość przepływającej cieczy oraz jej ciśnienie. Drugie najbardziej popularne to zawory zaporowe. Zawory pneumatyczne, np. z firmy Enel-Dystrybucja, mają zapewniać szczelność instalacji i zapobiegać wyciekom. Używa się ich we wszystkich zakładach przemysłowych.
Do często wykorzystywanej aparatury przemysłowej należą również przetworniki ciśnienia, nazywane też czujnikami. Najczęściej stosowane są w branży procesowej i hydraulice, ale nie tylko. Mają za zadanie dokonywać pomiaru ciśnienia medium i przetwarzać jego wartość na sygnał elektryczny, analogowy lub cyfrowy.
We wszystkich urządzeniach przemysłowych niezbędne jest również zastosowanie regulatorów temperatury, czyli termostatów. Mają one wbudowany styk elektryczny jednobiegunowy przełączny, którego położenie okazuje się być zależne od temperatury i wielkości tzw. punkty przełączania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana