Rodzaje i przeznaczenie salaterek
Producenci szkła użytkowego oferują coraz większą ilość różnorodnych salaterek – najczęściej szklanych naczyń o dosyć wszechstronnym zastosowaniu. Misy, miski i miseczki stanowią stały element każdego domu albo mieszkania i choć sama nazwa może wskazywać inaczej, nie służą jedynie do przechowywania oraz podawania sałatek. Do czego dokładnie można je więc użyć?
Salaterki umożliwiają efektowne wyeksponowanie przyrządzonego dania. Przez przezroczyste ścianki doskonale widać kolejne warstwy sałatki i barwne kolory różnorodnych przekąsek. Taki pojemnik sprawdza się jednak nie tylko do ładnego podania przygotowanej potrawy, ale także jej przechowywania w lodówce. Wystarczy owinąć miseczkę folią spożywczą lub sreberkiem, by jedzenie zachowało świeżość w lodówce. Dokładny sposób wykorzystania naczynia zależy jednak od jego rodzaju.
Do czego powinno się używać szklanych salaterek?
Właściwe zastosowanie salaterki można poznać po jej budowie. Wysokie misy, szczególnie te, które są umiejscowione na estetycznej nóżce, doskonale eksponują sałatki warstwowe. Można bez problemu zobaczyć, z czego właściwie składa się „gyros” bądź podobna potrawa. Naczynie na takiej podstawie sprawdza się też jako zamiennik patery – można tutaj ułożyć np. ciastka.
Standardowe, szerokie, niskie misy często służą jako naczynia dla sałatek obiadowych oraz grillowych. Świetnie sprawdzą się w przypadku przekąsek, w szczególności chipsów. Budowa salaterki daje możliwość wygodnego sięgania po chrupiące ziemniaczki i nakładania innych potraw. Słone „przysmaki” pasują także do niewielkich miseczek, zazwyczaj o kwadratowym czy okrągłym kształcie. Do takich naczyń wsypuje się m.in. orzeszki ziemne. Równie małe, jednak płaskie salaterki (oferowane np. przez firmę Sigma-Glass) sprawdzą się w roli pojemników na sos sojowy do sushi.
Jaką salaterkę wybrać, kiedy nie ma za dużo miejsca?
W takiej sytuacji warto zainwestować w salaterki na nóżce, dzięki czemu nie tylko zaoszczędzi się trochę cennego miejsca na stole, ale nada również walorów wizualnych potrawie dzięki delikatnemu podniesieniu. Dodatkowo salaterka na nóżce sprawdza się najlepiej na spotkaniach w większym gronie, gdzie naczynie będzie często przekazywane z ręki do ręki.
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem będzie salaterka ze szklanymi przegródkami. Można włożyć do niej od 2 do 4 różnych rodzajów przekąsek, nie martwiąc się o ich wymieszanie i miejsce na stole. Producenci szkła użytkowego proponują także wykorzystanie podobnego szkła jako stroik na święta: wkłada się tam pisanki, bombki czy świeczkę (dzięki temu wosk nie rozleje się na stół).
Jak inaczej można wykorzystać szklane salaterki?
Miseczki stosuje się jako pojemnik na klucze, drobne monety i biżuterię. Salaterki są używane w roli „kryzysowej” cukierniczki, osłonek na kwiaty czy naczyń na przygotowane już do dodania przyprawy. Jak widać, szklane wyroby o takim charakterze mają wiele „twarzy”: poza swoim pierwotnym przeznaczeniem, są adoptowane do codzienności domowników. W kuchennych szafkach mieszczą się zarówno małe miseczki, jak i większe misy, dzięki czemu gospodarze są gotowi na różne okoliczności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana