Rodzaje i przeznaczenie mundurów strażackich
Wyposażenie niezbędne do pracy strażaka jest kojarzone przede wszystkim z wozem strażackim, w którym znajdują się niezbędne środki do szybkiego i skutecznego gaszenia pożaru i niesienia pomocy. Jednak nieodłącznym elementem oprócz tego są również mundury strażackie. Możemy wyróżnić kilka rodzajów tego stroju. Czym się różnią i kiedy używany jest każdy z nich?
Przede wszystkim mundur bojowy
Osoby, które rozpoczynają pracę w straży pożarnej, otrzymują strój, który jest niezbędny do pracy. Jeżeli chodzi o mundury strażackie, to na szczególną uwagę zasługuje mundur bojowy. Jest to najbardziej charakterystyczny uniform, który pracownicy noszą w czasie przeprowadzania akcji ratunkowych. Pełni następujące funkcje:
zapewnia ochronę podczas pracy,
umożliwia swobodne wykonywanie ruchów,
stanowi barierę termiczną,
spodnie są wodoodporne przynajmniej do wysokości kolan.
Taki uniform składa się z dwuczęściowego ubrania ochronnego, butów ochronnych, kominiarki oraz hełmu.
Jakie są inne rodzaje mundurów strażackich?
Mimo tego, że mundur bojowy to najważniejszy z rodzajów strojów dla strażaków, to czasami zdarzają się sytuacje, w których ubierają również inne uniformy. Mowa tutaj na przykład o tak zwanym mundurze koszarowym. Jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony do pełnienia służby w koszarach i jest uzupełnieniem ubrania specjalnego. Składa się z dwóch podstawowych części, czyli kurtki i spodni, które najczęściej są wykonane z bawełny. Materiał jest dobrej jakości i wykazuje odporność na działanie wysokich temperatur oraz rozciąganie. Ostatnim rodzajem jest uniform wyjściowy, o którego omówienie poprosiliśmy specjalistę z firmy zajmującej się produkcją mundurów strażackich, który wyjaśnił:
- Praca strażaka wiąże się nie tylko z udziałem w akcjach ratunkowych. Z tego powodu w garderobie strażaka powinien się znaleźć też mundur wyjściowy, który jest zakładany podczas wydarzeń o charakterze oficjalnym. Składa się z granatowego munduru, białej koszuli z długim rękawem i czarnych butów. Do tego dobierana jest jeszcze czarna kurtka. Uniform nie byłby komplety bez odpowiedniego nakrycia głowy. W przypadku mężczyzn mundur jest uzupełniany o tak zwaną rogatywkę. Na głowie pań podczas uroczystych wydarzeń można z kolei zobaczyć dżokejkę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana