Rodzaje bram garażowych
Brama jest nieodzownym elementem każdego garażu. W zależności od tego, czy wspomniane pomieszczenie rzeczywiście pełni funkcję chroniącą samochód przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, może być ona używana nawet kilka razy dziennie. W związku z tym powinna być bezpieczna, łatwa i komfortowa w obsłudze. Istotne jest także dobranie odpowiedniego sposobu otwierania. Jakie rodzaje bram garażowych można wyróżnić?
Rodzaje bram garażowych – morze możliwości
Niegdyś najpopularniejszym rozwiązaniem były tradycyjne, dwuskrzydłowe bramy. Obecnie odchodzą one do lamusa. Głównym powodem spadku ich popularności był niezbyt komfortowy sposób otwierania i zamykania. Wymagały one ręcznego sterowania i co gorsza każde ze skrzydeł musiało być używane osobno. Drugą ważną kwestią była konieczność dużej zapewnienia ilości miejsca przed garażem, aby możliwe było swobodne z niej korzystanie. Był to problem w przypadku domów szeregowych, które wyróżniają się krótkim podjazdem. Omawiane rozwiązanie zastąpione zostało bardziej komfortowymi bramami uchylnymi oraz segmentowymi. Specjaliści z firmy Domega wyjaśniają, że dzięki wyposażeniu ich w siłowniki korzystanie z nich jest możliwe bez konieczności wysiadania z auta.
W wielu sklepach dostępne są w różnych rozmiarach, rodzajach wykończenia, ale też z różnorodnymi udogodnieniami. Dopasowanie odpowiedniego modelu do nieruchomości czy wymiarów garażu nie jest trudne. Ciekawym rozwiązaniem są także bramy rolowane, które nawijają się na specjalny bęben umieszczony pod sufitem. To rozwiązanie sprawdza się, gdy nad nadprożem znajduje się spora ilość miejsca.
Bramy uchylne
Jednym z rozwiązań są bramy uchylne, których skrzydło porusza się dzięki specjalnym rolkom i prowadnicom umieszczonym wewnątrz garażu. Pomimo iż dużych rozmiarów wejście wymaga solidnej i ciężkiej konstrukcji, to jednak korzystanie z niej nie wymaga dużych nakładów siły. Wszystko za sprawą nowoczesnych mechanizmów. Warto pamiętać, że w momencie otwierania i zamykania bramy jej skrzydło wystaje poza obrys garażu, co powoduje konieczność wygospodarowania około 1 m przestrzeni na podjeździe.
Bramy segmentowe
Ciekawym rozwiązaniem w gamie bram garażowych jest ich segmentowa wersja. Składają się one z połączonych ze sobą paneli, wypełnionych specjalistyczną pianą poliuretanową. Odpowiada ona za izolację termiczną, ale też akustyczną. Skrzydło w momencie otwierania porusza się wzdłuż zamontowanych wewnątrz garażu prowadnic i chowa się pod sufitem. Jest ona w wielu sytuacjach korzystniejsza niż poprzednia wersja, gdyż łączone panele składają się, a tym samym nie zajmują dużo miejsca przed nieruchomością. Sprawdza się więc w przypadku niewielkich posesji bądź domów z garażem tuż przy ulicy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana