Relokacja maszyn szansą na rozwój zakładu przemysłowego
Współczesny przemysł ciągle się rozwija i nawet już nie przypomina tego, który był znany w ostatnich dekadach ubiegłego wieku. Dziś wiele jego gałęzi korzysta z dobrodziejstw automatyzacji zdecydowanej większości procesów technologicznych. Maszyny wykonują wszystkie precyzyjne czynności, które niegdyś z trudem wykonywał człowiek. Rozwój firm często wiąże się z relokacjami maszyn i urządzeń. Dlaczego warto wdrożyć takie rozwiązania?
Co to jest relokacja przemysłowa?
Relokacja maszyn ma miejsce wtedy, gdy pojedyncze urządzenia, zespoły, a nawet całe ciągi produkcyjne są przenoszone w inne miejsce. Poszczególne maszyny mogą być przenoszone zarówno w obrębie jednego zakładu, jak i z jednej miejscowości do drugiej. Niekiedy są to bardzo duże odległości, dlatego sam proces relokacji może być skomplikowany i długotrwały.
Relokacjami maszyn zajmują się wyspecjalizowane firny takie, jak TRANSMID. Podpisując umowę z przedsiębiorstwem, które przewozi urządzenia, zazwyczaj bierze się pod uwagę kompleksową usługę. Obejmuje ona fachowy demontaż, transport i montaż maszyn w miejscu docelowym.
Przy każdej relokacji niezbędne jest dokładne zaplanowanie wszystkich czynności. Jest to proces złożony, który wymaga od wykonawców dużego doświadczenia z zakresu logistyki i technologii maszyn. Znajomość tych zagadnień u ekip zajmujących się relokacją, to gwarancja bezpieczeństwa takiego przedsięwzięcia.
W jaki sposób relokacja wpływa na rozwój zakładu?
Relokacja maszyn jest ściśle związana z projektami, w których priorytetami są konkretne korzyści dla firmy. Przede wszystkim chodzi tutaj o oszczędności na transporcie. Niekiedy bardziej opłacalne jest przeniesienie linii produkcyjnej niż zapewnienie dojazdów pracownikom. Bywa, że relokacja całego zakładu zostaje przeprowadzona z powodu lepszych warunków produkcji w nowym miejscu. Mowa tutaj zarówno o dostępie do bardziej wykwalifikowanej kadry pracowniczej, jak też o korzystniejszych warunkach lokalowych i doskonalszej infrastrukturze drogowej.
Typowym przykładem relokacji jest przenoszenie sprzętu w branży budowlanej. Place budów zwykle są ulokowane w sporej odległości od głównych siedzib firm budowlanych. Codzienny transport maszyn budowlanych na miejsce prac pochłaniałby spore środki. Tymczasem dzięki relokacji można zaoszczędzić tego typu wydatków.
Relokacja maszyn jest również zlecana w przypadku przenoszenia siedziby fabryki w inne miejsce. Firmy ją przeprowadzające wykonują swoje zadania sprawnie i przede wszystkim szybko. Ewentualny przestój w działalności firmy zredukowany jest do minimum w ten sposób, że nie wiąże się to ze stratami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana