Rekuperacja z korzyścią dla środowiska i domowego budżetu. Zalety wentylacji z odzyskiem ciepła
W Polsce wykorzystanie systemów rekuperacyjnych nadal jest zjawiskiem mało popularnym jednak od kilku lat widać wyraźnie, że trend ten zaczyna się nieco odwracać. Głównie ze względu na to, że tradycyjne systemy wentylacji grawitacyjnej niosą ze sobą duże straty ciepła w okresie grzewczym (czyli okres jesienno-zimowy). W niniejszym artykule postanowiliśmy opisać, jakie zalety niesie ze sobą montaż wentylacji z odzyskiem ciepła?
Domy energooszczędne
Nowoczesne budownictwo bardzo mocno stawia na ekonomię oraz ekologię, dlatego coraz częściej w opinii publicznej omawia się domy pasywne. Czym one są? W najprostszym ujęciu są to domy postawione w takiej technologii, która gwarantuje, że straty ciepła będą minimalne, co w znacznym stopniu przekłada się na oszczędności w domowym budżecie. Systemy rekuperacyjne doskonale wpisują się w tę technologię budowy, gdyż pozwalają zoptymalizować koszty użytkowe obiektu. Zapytaliśmy pracownika firmy YogiCo o to, jak w ostatnich latach zmienił się sposób patrzenia na oferowaną przez nich technologię rekuperacji z odzyskiem ciepła?
Powiedział nam, że rosnąca wśród inwestorów świadomość, a także znacznie łatwiejszy dostęp do energooszczędnych materiałów budowlanych spowodowały, że wentylacja mechaniczna zyskuje na znaczeniu. Dla deweloperów jest to silna karta przetargowa podczas szukania inwestorów i nabywców mieszkań czy domów wykonanych w pasywnej technologii. Dodatkowo system wentylacji mechanicznej można doposażyć w szereg filtrów, dzięki którym mieszkańcy mają pełną kontrolę nad jakością powietrza, którym oddychają w domu. Alergie są zmorą wielu ludzi, szczególnie dzieci, dlatego systemy rekuperacyjne są tak dobrym rozwiązaniem. Któż z nas nie chciałby zaoszczędzić i jeszcze przyczynić się do poprawy stanu zdrowia swoich najbliższych?
Brak wilgoci
Jednym z głównych powodów rozwijania się pleśni oraz innych chorobotwórczych grzybów w domostwach, jest wilgoć. Ta z kolei wynika z faktu, że wentylacja w pomieszczeniach nie jest dostatecznie wydajna. Posiadanie systemu rekuperacji całkowicie rozwiązuje ten problem. Wymuszony obieg powietrza powoduje, że wilgoć nie ma możliwości, aby wnikać w strukturę ścian i tym samym tworzyć warunków do rozwoju mikroorganizmów. Co więcej, działanie wentylacji mechanicznej jest całkowicie niezależne od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Wentylacja grawitacyjna działa dużo gorzej, jeżeli na dworze pada deszcz i jest wilgotno – w domach z wentylacją, która dodatkowo odzyskuje ciepło, ten problem nie istnieje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana