Rehabilitacja kardiologiczna i jej elementy
Rehabilitacją kardiologiczną nazywa się zespół działań medycznych, które wykonuje się u pacjentów po zawale serca, po zabiegach CABG (bajpasach), po wszczepieniu stentu oraz u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca. Wczesna rehabilitacja rozpoczyna się już w szpitalu, a dalsza prowadzona jest w domu lub sanatorium. Sprawdźcie, czym jest rehabilitacja kardiologiczna i jakie są jej elementy.
Czym jest rehabilitacja kardiologiczna?
Rehabilitacja kardiologiczna jest zestawem działań, które mają na celu poprawę skuteczności leczenia pacjentów borykających się z chorobami serca oraz pacjentów po zabiegach kardiologicznych. Do takich zadań należą ćwiczenia, wsparcie psychologiczne oraz motywowanie pacjenta.Najważniejszym celem rehabilitacji kardiologicznej jest poprawa ogólnego stanu chorego i jego wydolności oraz wydłużenie życia, zmniejszenie ryzyka ponownego wystąpienia incydentu sercowego oraz szeroko rozumiana poprawa jakości życia. Jak można się domyślać, rehabilitacja ta stanowi bardzo istotny element całego procesu leczenia i często jej początek jest punktem zwrotnym w życiu chorego po incydencie sercowym, czyli np. zawale lub zaostrzeniu się choroby wieńcowej – wyjaśnia ekspert reprezentujący Uzdrowisko Nałęczów.
Co wchodzi w skład rehabilitacji kardiologicznej?
W zakres rehabilitacji kardiologicznej wchodzą ćwiczenia fizyczne, leczenie farmakologiczne, zmiana nawyków żywieniowych, opieka psychologiczna oraz monitorowanie stanu pacjenta przez lekarza kardiologa, specjalistę z zakresu rehabilitacji, a czasem nawet medycyny sportu. Działania prowadzone przez wybranego specjalistę z zakresu chorób krążenia uzupełniane są także działaniem fizjoterapeutów i dietetyków.Jakie są elementy rehabilitacji kardiologicznej?
Rehabilitacja kardiologiczna przebiega w następujących etapach:- I etap: rehabilitacja sercowa w szpitalu – przeciwdziała ona skutkom unieruchomienia, polega głównie na zachęcaniu pacjentów po zawale lub operacji serca do wstawania z łóżek, spacerowania i chodzenia po schodach, aby w ten sposób wprowadzić ćwiczenia oddechowe,
- II etap: wczesna rehabilitacja kardiologiczna poszpitalna – prowadzona przez zespół specjalistów, a więc lekarza, fizjoterapeuty, psychologa oraz instruktorów poszczególnych dyscyplin sportowych; na tym etapie rehabilitację prowadzi się w domu, szpitalu i sanatorium,
- III etap: utrzymywanie i dalsza poprawa sprawności fizycznej – w zakres tego etapu wchodzi utrzymywanie tego samego zestawu ćwiczeń, pod opieką lekarza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana