Przykłady zastosowań siatki zgrzewanej
Siatki plecione są tak często obecne w otaczającej nas przestrzeni, że z pewnością nie zwracamy już na nie większej uwagi. Coraz częściej w roli ogrodzeń wykorzystuje się również siatki zgrzewane, które łączą w sobie zarówno walory praktyczne, jak i estetyczne. Wykorzystywane są również jako części maszyn i urządzeń, a nawet elementy konstrukcyjne budynku. Ze względu na ich właściwości przykładów zastosowań siatki zgrzewanej jest całkiem sporo.
Stosowane w przemyśle, hodowli, branży architektonicznej, a także do prywatnego zastosowania. Siatki zgrzewane wykorzystuje się do wielu różnych celów. Od swoich splatanych odpowiedników różnią się wytrzymałością oraz łatwością montażu, dzięki czemu są coraz częściej wykorzystywane.
Charakterystyka siatek zgrzewanych
Siatki zgrzewane tworzy się poprzez pionowe i poziome ułożenie drutów o owalnym kształcie, a następnie zgrzanie ich w miejscu styku – mówi specjalista z firmy Rapmet, produkującej wyroby ze stali – Dzięki temu konstrukcja siatki jest mocniejsza. Oczka zazwyczaj mają kształt kwadratu, o wielkości zależnej od zastosowania siatki. Drut, z którego są wykonywane to zazwyczaj stal: czarna, nierdzewna lub kwasoodporna, która może być dodatkowo ocynkowana lub pomalowana. Druty składające się na siatkę mogą być również powleczone PVC, dzięki czemu są jeszcze bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych.
Ogrodzenia posesji prywatnych, szkół, lotnisk i budynków przemysłowych
Tego typu siatki wykorzystuje się przede wszystkim w roli ochronnej, do grodzenia obiektów prywatnych, publicznych i komercyjnych. Ze względu na dużą wytrzymałość siatki zgrzewane doskonale sprawdzają się jako ogrodzenia. Zwłaszcza, że występują w szerokiej gamie rozmiarów i kolorów, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie siatki do otoczenia. Dodatkowo ze względu na sztywność są łatwe w montażu. W przeciwieństwie do siatek plecionych nie wymagają naciągania, dlatego zamontowanie ogrodzenia może przeprowadzić jedna osoba. Wystarczy zainstalować siatkę na listwach słupkowych i spiąć.
Możliwe jest również wykonanie gabionów z siatki zgrzewanej. Gabiony mogą służyć jako ściany oporowe, ochrona przeciwerozyjna skarp i nasypów, a także jako element dekoracyjny małej architektury. Ze względu na zastosowanie siatki zgrzewanej oraz połączenie jej na krawędziach spiralami są niezwykle wytrzymałe i sprawdzą się w różnego rodzaju zastosowaniach.
Zastosowanie w hodowli zwierząt, rolnictwie i uprawie roślin
Z siatki zgrzewanej można stworzyć woliery dla ptaków, klatki lub wybiegi dla zwierząt. Duża wytrzymałość oraz wysoki prześwit zapewniają bezpieczeństwo przed szkodnikami, z jednoczesnym komfortem dla przebywających wewnątrz stworzeń. Z tego względu znajdują również zastosowanie w rolnictwie, także do filtracji i wentylacji lub wykonywania drenażu w obiektach gospodarskich. Jej właściwości sprawdzą się również w branży szkółkarskiej, do tworzenia osłon młodych roślin przed zwierzętami.
Zastosowanie siatki zgrzewanej w budownictwie i przemyśle
W branży budowniczej siatki zgrzewane wykorzystuje się do wzmacniania konstrukcji ścian działowych czy sufitów podwieszanych. Siatka może również posłużyć jako mata zbrojeniowa, dzięki czemu wzrasta wytrzymałość betonu. Wykorzystuje się ją również do budowy osłon i boksów, a także barier ochronnych, urządzeń wentylacyjnych, paneli akustycznych lub do przesiewania sypkich materiałów. Siatkę wykorzystuje się również do robienia podłóg, a w przypadku siatek o mniejszym prześwicie, dużej wytrzymałości i właściwościach antypoślizgowych do budowy schodów, kładek i ramp.
W przemyśle wykorzystuje się siatki do zabezpieczania maszyn i linii produkcyjnych. Mogą również służyć jako półki, kosze lub pojemniki transportowe. Siatki zgrzewane stanowią również element systemów wentylacyjnych i filtrów, wykorzystywanych w branży spożywczej, farmaceutycznej, a nawet chemicznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana